17.11. 2020 15:00

Zrenovujte si drevený nábytok. Predĺžite jeho životnosť a ušetríte

17.11. 15:00

Zrenovujte si drevený nábytok. Predĺžite jeho životnosť a ušetríte

Foto: pexels.com

Drevený nábytok je kvalitný a ani jeho poškodenie neznamená, že sa ho musíte zbaviť. Či už ide o olupujúci sa lak, škrabance alebo väčšie poškodenia, všetko sa dá opraviť. Len treba vedieť ako na to. A my vám poradíme.

Večná krása 

Drevený nábytok vám bude spoľahlivo slúžiť dlhé roky, ale treba sa o neho dobre starať. Pri každodennom používaní na ňom vznikajú rôzne drobné poškodenia, preto raz za čas treba obnoviť ochranný náter. Vhodná povrchová úprava predĺži životnosť a krásu dreveného nábytku. Na drevo sa používajú rôzne druhy náterov, ktoré zvýraznia štruktúru a kresbu alebo ju naopak prekryjú a dodajú nábytku moderný vzhľad.

Moderná farba

Farebné nátery a emaily kresbu dreva prekryjú, preto ich použite vtedy, ak je drevený nábytok z menej kvalitného materiálu s estetickými vadami alebo poškodenia boli také závažné, že je vhodné ich náterom zamaskovať. Použiť môžete akrylátové farby riediteľné vodou alebo syntetické farby, ktoré rozriedite rozpúšťadlom. Akrylátové farby vytvoria na nábytku matný film, sú ekologické a schnú dve až tri hodiny. Syntentická farba naopak dodá nábytku lesklý vzhľad. Pre čo najlepší výsledok ju treba naniesť v niekoľkých vrstvách, čas schnutia jedného náteru trvá šesť až osem hodín.

Renovácia môže dopadnúť aj takto originálne. Každá stolička je inej farby, ale výsledok vyzerá vynikajúco.
Renovácia môže dopadnúť aj takto originálne. Každá stolička je inej farby, ale výsledok vyzerá vynikajúco.
Zdroj: pixabay.com

Prirodzenosť = lazúra

Lazúry a bezfarebné laky vytvoria na drevenom nábytku vrstvu, ktorá zvýši odolnosť dreva voči mechanickému poškodeniu a zdôraznia prirodzenú kresbu. Napriek tomu môžete farebne zmeniť vzhľad nábytku, pretože lazúry sú k dispozícii v rôznych odtieňoch. Na ošetrenie interiérového nábytku sú určené hrubovrstvové lazúry, ktoré na povrchu vytvoria lesklý film, ale dovoľujú drevu dýchať. Nanášajú sa v jednej alebo dvoch vrstvách bez základného náteru

autor:  Radomir
17.11. 2020 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44