27.5. 2020 6:00

Jedlý trávnik: Zbytočný výmysel alebo perfektná EKO vychytávka?

Jedlý trávnik: Zbytočný výmysel alebo perfektná EKO vychytávka?

Foto: unsplash.com

Riešite trampoty so svojim trávnikom? Stále potrebuje vašu pozornosť, kosenie a iné zásahy? Iste vás to už nebaví. Čo keby ste však mali trávnik, o ktorý sa prakticky netreba starať a ktorý možno dokonca zjesť? Šialenosť? Veru nie.

Klasický zelený trávnik pripomína vlastne koberec, ktorý sme si vypestovali na záhrade. Vyžaduje si pomerne veľa starostlivosti, pravidelnú závlahu i kosenie, a to už nespomíname všetky jarné, jesenné a ďalšie práce, ktoré jednoducho v záujme jeho zdravia a krásy musíte robiť. Dá sa to aj inak?

Ak vás to už nebaví alebo ešte lepšie, ani sa vám len do týchto úkonov nechce púšťať, skúste si zasadiť trávnik, ktorý bude iný. Vyžiada si menej starostlivosti, menej kosenia a dokonca v ňom budú rásť rastliny, ktoré môžete pokojne aj zjesť.

Robí vám váš trávnik starosti? Je priveľmi sterilný  a vyžaduje veľa starostlivosti?
Robí vám váš trávnik starosti? Je priveľmi sterilný a vyžaduje veľa starostlivosti?
Zdroj: unsplash.com

Bylinkový trávnik

Prečo uvažovať nad trávnikom z byliniek? Jednoducho preto, že si takto prinesiete do záhrady mnoho užitočných i krásnych rastlín. Navyše budú vytrvalé a odolné, rozhodne ich nebudete musieť hnojiť, aby prežili. Práve toto je jeden z ekologických bodov, ktorý sa mnohým ľuďom na jedlom trávniku páči.

Byliny a liečivky nemusíte hnojiť, nevyžadujú pravidelné polievanie ani starostlivosť v podobe vertikutácie. Odolnosť tohto trávnika je založená na druhovej rôznorodosti i spôsobe starostlivosti.

Ako na to?

Začnite s tým, čo už na záhrade máte. Postupne vsaďte do trávnik menšie sadenice a vo vhodnom období zasejte rastliny aj zo semena. Jednoliaty trávnik bude samozrejme potrené narušiť, aby ste mohli výsev či výsadbu urobiť, toto je jedna z chvíľ, kedy ešte využijete vertikutátor.

Výsadbe venujte pozornosť a rastliny umiestňujte podľa dispozícií – teda tieňomilnejšie do chladnejších a zatienených častí trávnika, naopak na slnečné a suchšie miesta rastliny, ktoré znesú aj vyššie teploty a ostré slnko. Vďaka tomu bude trávnik rôznorodý, navyše s rôznymi druhmi rastlín môžete kosiť na rôznu výšku.

Trávnik vo vašej záhrade môže pôsobiť viac ako lúka. Navyše na ňom bude rásť mnoho liečivých i okrasných rastlín.
Trávnik vo vašej záhrade môže pôsobiť viac ako lúka. Navyše na ňom bude rásť mnoho liečivých i okrasných rastlín.
Zdroj: unsplash.com

A čo vysádzať? Tak napríklad  pre krásu si môžete vysadiť sedmikrásky – sú totiž nielen krásne, ale aj chutné, pokojne nimi ozdobte tortu alebo zeleninový šalát. Rovnako krásne sa budú vynímať aj fialky či prvosienky. Z liečivých rastliniek zasaďte napríklad repík lekársky, materinu dúšku, tymian, rebríček obyčajný, zádušník brečtanovitý, ľubovník bodkovaný či skorocel kopijovitý. To, čo totiž pre jedného môže vyzerať ako burina, bude pre vás skutočne zaujímavý trávnik plný života a farieb.

autor:  Andrea
27.5. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44