16.5. 2020 9:00

Vidiecky zariadený dom s neprehliadnuteľným prvkom: Čo mu dodáva originalitu?

16.5. 2020 9:00

Vidiecky zariadený dom s neprehliadnuteľným prvkom: Čo mu dodáva originalitu?

Foto: Robo Hubač

Hovorí sa, že kto usilovne pracuje a snaží sa, tomu sa dobre vodí. V dome našej hostiteľky to platí doslova. Očaril ju nepresaditeľný prvok - zelená farba. Úplne jej prepadla a použila ju pri dekorovaní svojho domova.

Na zelenú farbu bola Danka zvyknutá ešte z bytu v paneláku. Keď nedávno zbadala jeden krásny zelený vidiecky stôl, až jej srdce poskočilo. Vtedy sa rozhodla, že zelená bude tromfom v kuchyni, ktorú chcela zmeniť už dávnejšie. „Začala som najprv s debničkami a skúšala, čo to so mnou urobí. A urobilo. Úplne som zelenej prepadla,“ zaspomínala si naša čitateľka.

Dobré veci sa nevyhadzujú

Potom nasledovalo namaľovanie vrchnej dosky starého stola s odkladacím priestorom a sedenie. Stoličky vymenila za lavicu z hrubej dosky a na opieranie použila kuchynské dvierka, ktoré mala v pláne narezať a spáliť, no nakoniec sa jej super hodili. Stena vďaka nim nie je ošúchaná, dobre vyzerá a hlavne ju to nič nestálo!

Bola to fuška

Napokon vymaľovala jemnou bielou farbou steny, ktoré pri strope ručne ozdobila bordúrou tiež v zelenej farbe. „Bola to fuška, ale stálo to za to,“ spomína si dnes už s úsmevom na svalovicu, ktorú mala po vystupovaní a zostupovaní na rebrík. S kuchyňou však stále nebola celkom spokojná. Chýbala jej ešte vidiecka polička, kde sa dajú vystaviť taniere. V obchode takú nevidela, a tak jej neostalo nič iné, ako si ju s pomocou manžela vyrobiť. Nad sedením pribudla ešte polica zo starých dosiek, kde Danka vystavuje svoje „starinky“.

Optický klam

Zmeny sa dočkala aj obývačka, kde nás zaujali skrinky so zásuvkami. Vtip je v tom, že v každom rade je len jedna dlhá zásuvka, ale keďže Danka má slabosť pre lekárnický nábytok, požiadala manžela, aby každú dosku 2-krát jemne narezal. Po pridaní príchytiek tak vytvorili klamlivý efekt, akoby zásuviek bolo niekoľkonásobne viac.

Vidiecky dom plný zelených prvkov je domovom umelkyne Danky a jej rodiny.
Vidiecky dom plný zelených prvkov je domovom umelkyne Danky a jej rodiny.
Zdroj: Robo Hubač

Fľaša ako štartér

Obývačka by však nebola taká originálna, ak by tu nebolo plno doplnkov a dekorácií, ktoré domáca pani sama vyrába. Pracuje s drevom, háčkuje zo špagátu, šije a transferom zdobí vankúše… Snáď neexistuje technika, ktorú by nevyskúšala. Navyše, vie krásne dekorovať – niekedy jej stačí jedna vec, ktorá ju naštartuje k premene. Tak to bolo aj v tejto obývačke, kde boli štartérom zelenkavé fľaše, pre ktoré vymenila takmer všetok nábytok.

autor:  Daniela Mýtna
16.5. 2020 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok