20.6. 2020 15:00

Čo s tmavým kútom záhrady? Poznáme rastliny, ktoré v ňom budú prekvitať

Čo s tmavým kútom záhrady? Poznáme rastliny, ktoré v ňom budú prekvitať

Foto: Alain KUBACSI

Tmavý kút v záhrade nemusí byť len na oštaru a aj priestor pod stromami je možné zveladiť rastlinami. Stačí poznať tie správne!

Mať v záhrade chládok, prirodzený tieň od krásnych košatých stromov je príjemné. Avšak rovnako príjemné bude využiť každý voľný kúsok na zasadenie nádherných kvetov, ktoré vás budú tešiť počas celého nasledujúceho roka. Alebo vám tieni sused? Poďte sa s nami pozrieť, čo všetko si môžete vysadiť do tmavého kúta záhrady!

Náš prvý tip je zrejme najdôležitejší, hlavne ak sadíte do okolia stromov či vysokých kríkov. Odporúčame voliť viacročné a trvalé rastliny, nie jednoročné. Každoročným sadením v ich okolí totiž môžete narušiť korene a stromom to môže uškodiť. A čo sadiť?

Brunera veľkolistá

Listy v tvare srdca s kontrastnými bielymi žilkami chytia za srdce mnohých záhradníkov. Belasomodré kvety krásne vyniknú práve na tienistých miestach, pričom starostlivosť o túto rastlinku je minimálna. Tam, kde sa jej darí, sa pomaly rozrastá v kolóniu, takže následne ju môžete rozsadiť aj do iných častí záhrady.

Brunera veľkolistá je kráska.
Brunera veľkolistá je kráska.
Zdroj: lumigreen.sk

Kopytník kanadský

Môžete ho stretnúť aj pod označením divoký zázvor. Na jar vykvitne nie veľmi nápadnými kvetmi, jeho srdiečkové listy však vyzerajú atraktívne celoročne. Kopytník nemá rád susedov, preto do jeho blízkosti nesaďte iné rastliny. Do záhrady vám tiež priláka atraktívneho modrého motýľa Battus philenor, ktorý na listy kladie vajíčka.

Konvalinka voňavá

Čo povedať ku konvalinkám? Vaša záhrada sa bez nich nezaobíde! Prinášajú jemnú vôňu jari a ich zvončekovité malé kvietky vyzerajú ako dokonalý domov pre drobné víly. Viete si predstaviť niečo romantickejšie?

Konvalinka voňavá v záhrade poteší.
Konvalinka voňavá v záhrade poteší.
Zdroj: Shutterstock

Srdcovky

Srdcovky vyzerajú atraktívne nielen v čase kvitnutia. Budú pútať pozornosť stále, ale v čase kvitnutia z nich zrejme oči neodtrhnete. Ak máte chuť vytvoriť vo svojej záhrade čarovné zákutie, umiestnite pod srdcovku misku s vodou pre vtáky.

Tiarella

Do rodu Tiarella sa radí až sedem druhov. V našich záhradách sa občas pestuje Tiarella cordifolia a T. trifoliata, niekedy v hybridnej podobe. Tieto rastlinky sú nízke a rastú v podobe hustého koberca, čím dokážu vynikajúco zakryť prázdne i holé miesta pod stromami. Ich výška je okolo 15 centimetrov. Na jar vás budú tešiť zelenými listami, ktoré na jeseň získajú zmes odtieňov červenej.

Krása záhrady.
Krása záhrady.
Zdroj: Alain KUBACSI

Medzi rastlinky, ktoré by nemali chýbať vo vašej záhrade, tiež patria krásne a vďačné hosty, zimozeleň menšia či rôzne druhy papradí.  V našej galérii nájdete inšpiráciu.

Zdroj: agáta
20.6. 2020 15:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44