19.6. 2020 12:00

Zachráňte preliatu kvetinu: 6 krokov, ktoré treba čím skôr urobiť

Zachráňte preliatu kvetinu: 6 krokov, ktoré treba čím skôr urobiť

Foto: mygardenlife.com

Často sa stane, že sa o domáce rastliny staráme tak intenzívne, až ich sami zahubíme. Nadmerné polievanie spôsobuje, že kvetina doslova stojí vo vode, pôda je premočená, korene začnú hniť a listy blednúť a klesať. Ak ste si také niečo u seba doma všimli, je na čase spustiť záchrannú akciu.

1. Vyberte rastlinu z pôdy

V prvom rade treba preliaty kvet vysušiť. Pripravte si teda tácku, pekáč alebo hocijaký priestor, na ktorý poukladáte vrstvu novín a kvetinu spolu s premočenou pôdou vyberte z kvetináča. Položte ju na pripravené miesto a korene jemne zbavte pôdy.

2. Vysušte korene i pôdu

V takejto polohe ležmo nechajte kvetinu s pôdou schnúť celú noc. Za 12 hodín sa presuší a vy môžete rastlinku dôkladnejšie oprášiť od starej hliny a pripraviť ju na presadenie. Ak vidíte stmavnuté korene, ktoré sú nahnité, odstrihnite ich.

Ľahko sa stane, že izbovú rastlinu prelejete. Aby ste ju zachránili, treba konať hneď a nenechať ju postupne
Ľahko sa stane, že izbovú rastlinu prelejete. Aby ste ju zachránili, treba konať hneď a nenechať ju postupne "odísť".
Zdroj: mygardenlife.com

3. Vymeňte kvetináč i pôdu

Vyberte si vhodný kvetináč - často pri presádzaní treba zvoliť väčší, nakoľko rastlinka s koreňmi podrástla a žiada viac miesta. Pripravte si novú pôdu, ktorá, samozrejme, musí byť určená pre izbové rastliny.  Ak by ste použili nakopanú zo záhradky, nemusí sa vám rastlina ujať.

autor:  Gabi
19.6. 2020 12:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44