28.7. 2020 6:00

Tušili ste to? Sedenie v kuchyni prezrádza, aká ste rodina

28.7. 6:00

Tušili ste to? Sedenie v kuchyni prezrádza, aká ste rodina

Foto: archív

Pri kúpe nového sedenia do bytu často zvažujeme dizajn, materiál a kvalitu výrobku. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že veľký význam má aj ich tvar? Existujú psychologické štúdie o tom, ako rôzne typy stoličiek a stolov ovplyvňujú našu psychiku.

Okrúhly kuchynský stôl

Z hľadiska otvorenosti komunikácie je najlepší okrúhly stôl. Výborne poslúži nielen na stolovanie, ale aj na obyčajné priateľské posedenie, pričom zlepšuje atmosféru pri vzájomnej komunikácii. Na druhú stranu je náročnejší na priestor, pretože napríklad pre tri osoby potrebujete stôl s priemerom 95 cm. „Vynálezcom" dialógu za okrúhlym stolom je legendárny keltský kráľ Artuš, ktorý pochopil, že pri okrúhlom stole si nemáte ako sadnúť „za vrch" stola a ani „na koniec" stola, teda ste si pri komunikácii rovnocenní.

Princíp sedenia za okrúhlym stolom

Hoci za okrúhlym stolom môžete sedieť podľa princípu hodinového ciferníka, kde „šéf" sedí na „dvanástej hodine" a každému ďalšiemu číslu možno priradiť určitú dôležitosť, v domácich podmienkach je symbolom otvorenej diskusie, stierania umelej hierarchie a prekonávania bariér v komunikácii. Ak máte pocit, že sa vo vašej rodine zhoršujú vzťahy, a niektorí jej členovia zanovito presadzujú svoje bez ohľadu na pocity druhých, skúste vymeniť stôl za okrúhly, dajte každému rovnakú stoličku a uvidíte, že atmosféra sa zmení.

Zdroj: radomír
28.7. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44