7.10. 2020 6:00

Záhrada na jeseň: Rady, ako si efektívne naplánovať práce

Záhrada na jeseň: Rady, ako si efektívne naplánovať práce

Foto: housebeautiful.com

Je až neuveriteľné ako sa počas jesene sfarbia listy na stromoch odtieňmi žltej, hnedej, červenej. No táto časť roka sa spája i so sychravými ránami a chladnými večermi, častými zrážkami a prízemnými mrazmi. Záhradkári musia do príchodu zimy stihnúť množstvo práce, ktoré si musia vopred naplánovať.

Pohrabať lístie a vyčistiť záhony

Jeseň sa spája s odstraňovaním opadaného lístia, odumretých častí kvetov a plodín. Orežte vyschnuté konáre zo stromov i kríkov. Ak nie sú napadnuté škodcami alebo hubami, môžete ich prihodiť do kompostu. Ostrihajte živý plot. Vyčistite kvetinový záhon od odkvitnutých letničiek. Trvalkám odstrihnite odkvitnuté súkvetia a odstráňte poškodené listy, chúlostivejšie druhy zakryte čečinou. Pôdu prekyprite, zbavte buriny a pohnojte. Pod ochrannou nástielkou lepšie prezimujú aj skalničky. Ak skalku nemáte, jeseň je vhodná na jej založenie. Okrasné trávy zviažte dokopy, aby dovnútra neprenikol sneh. 

Ešte stále môžete vysievať i sadiť

Ani v tomto ročnom období sa nemusíte vzdať túžby po vlastnej úrode. Na jeseň môžete zasiať napríklad kel, hrach, cibuľu, cesnak a na jar sa dočkáte skorých plodov. Vyberte odrody, ktoré sú odolné voči nižším teplotám. Okrem toho môžete vysadiť nové stromčeky, kríky, ruže, cibuľoviny, niektoré kvitnúce trvalky či sezónne rastliny - vresy, chryzantémy, sirôtky, rovnako môžete rozdeliť či zmladiť staršie trvalky. V záhone však môžete ponechať mrazuvzdorné druhy zeleniny, napríklad ružičkový kel a pór.

Čo vysadiť na jeseň?
Čo vysadiť na jeseň?
Zdroj: shutterstock

Pohnojte pôdu

Počas zimy si pôda oddýchne, aby mala na jar dostatok síl. Pridajte do nej živiny, ktoré odovzdala počas vegetačného obdobia vašej úrode. Ak sa vyhýbate chemickým prípravkom, použite vlastný kompost. Prihoďte ho aj okolo stromov, trvaliek a kríkov, aj tie potrebujú raz za čas vzpruhu.  

autor:  Radomir
7.10. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia
44