Bohatá úroda
So zaujímavou pestovateľskou metódou prišiel Joel Karsten z Mineapolisu. Dokázal, že prekážkou na dopestovanie chutných plodín nie je ani chýbajúca či neúrodná pôda ba ani malý pozemok. Dopestovanie zeleniny na slame je rýchlejšie než pri klasickom pestovaní. Osvedčilo sa pri rôznych druhoch zeleniny a drobného či bobuľového ovocia.
Príprava záhona
Na založenie záhradky potrebujete slamu. Ak chcete získať usporiadaný tvar záhona najvhodnejšie sú baly slamy alebo si vyrobte vyvýšený záhon z dosiek a do neho uložte slamu. Príprava záhona sa začínať výdatným polievaním slamy, aby sa v nej rozbehli rozkladné procesy. Pri nich vznikne teplo, ktoré prospieva sadeniciam. Tento skleníkový efekt umožní zber úrody o niekoľko týždňov skôr ako pri klasickom pôdnom pestovaní.
Inšpirujte sa: Ako využiť okrasnú záhradu na maximum
Koláče bez práce
Záhradkárčenie je náročná práca. Neustále polievanie, okopávanie, hnojenie a pletie buriny stoja veľa času i fyzických síl. Naopak pestovanie na slame je nenáročná až zábavná činnosť. Vyššie položená výsadba šetrí chrbát, nemusíte takmer plieť a už vôbec okopávať. Stačí zabezpečiť dostatočný prísun vlahy. Aj tu si môžete pomôcť, ak už pri zakladaní záhona do slamy umiestnite hadicu s dierkami, cez ktorú bude kvapkať voda. Premokrenia sa báť nemusíte, pretože prebytočná voda cez slamu pretečie.
Hliva v slame
Slama ako pestovateľské médium sa osvedčila i pri hlive. Postup je jednoduchý: stačí slama, igelitové vrece a hlivové sadivo. Slamu však musíte pred osadením hlivou vydezinfikovať horúcou vodou. Do vreca navrstvite striedavo slamu a hlivové sadivo a urobte do neho zárezy, cez ktoré môže huba vyrastať. Vrece položte vodorovne do miestnosti s teplotou 20 - 25 °C, po dvoch týždňoch teplotu znížte na 15 - 17 °C.
V otvoroch by sa už mali objavovať trsy húb. Miestnosť vetrajte a na 8 - 12 hodín denne zabezpečte dostatok svetla. Prvú úrodu máte na 25. deň, po dvoch týždňoch ďalšiu. Živiny zo slamy sa vyčerpajú asi po troch až štyroch mesiacoch a „hlivové vrece" musíte založiť nanovo.
Prečítajte si: Grilovanie bez námahy - na tehle
Bio zemiaky
Chcete kvalitné bio zemiaky? Spoľahnite sa na slamu. Nebudete musieť ani striekať proti pásavke. Výhodou je aj rýchly a ľahký zber zemiakov oproti náročnému vykopávaniu zo zeminy. Stačí rozhrnúť slamu a vyzbierať plody.
Nevýhodou môže byť nižší výnos, ale ak si chcete len vyskúšať túto metódu, prípadne pochutnať na chutnejších a zdravých zemiakoch, postačí.
S výsadbou zemiakov nemusíte začínať v marci, ale úrodu stihnete dopestovať i vtedy, ak ich vysadíte až v máji. Naklíčené zemiaky rozložte v odstupoch 30 - 40 cm a prikryte ich 40 cm vrstvou slamy.
Vyskúšať môžete i lístie alebo seno. Polievajte výdatnejšie, ale nie často, najmä počas suchých slnečných dní.