19.9. 2020 12:00

Vyrobte si vtáčiu búdku: DIY projekt, čo poteší celú rodinu

Vyrobte si vtáčiu búdku: DIY projekt, čo poteší celú rodinu

Foto: archív

Správny hospodár sa už v lete pripravuje na zimu, preto vám ponúkame tip na aktivitu, ktorej príjemnú stránku si vychutnáte najviac v zimných mesiacoch. Výrobu vtáčej búdky. Okrem samotných vtáčikov potešíte aj svoje ratolesti, ktoré sa nenúteným spôsobom môžu učiť starostlivosti o druhých.

Najjednoduchšia je z dosiek

Nemusíte byť super majstrom, aby ste zvládli zostrojiť jednoduchú vtáčiu búdku z dosiek. Pripravte si na dosky s hrúbkou 2 - 3 cm, čo zabezpečí jej tepelno-izolačné vlastnosti. Mláďatám uľahčíte život tým, že dosky z vnútornej strany búdky neopracujete, aby sa po ich drsnejších vnútorných stenách mohli ľahšie dostať von.. Základný rozmer pre drobné spevavce je 12 x 14 cm a výška 25 - 30 cm. Vletový otvor umiestnite 2 - 3 cm pod striešku. Ak chcete, aby sa vtáčiky cítili v búdke bezpečne a aby ich v nej neohrozovali väčšie vtáky, vytvorte im vletový otvor s priemerom 2,8 až 3 cm.

Niečo pre náročnejších

Tí, ktorí sa neuspokoja s doskovou verziou búdky, môžu siahnuť po guľatine z mäkkého dreva. Výroba je síce náročnejšia a vyžaduje istý kumšt, ale výsledok stojí za to. Z guľatiny odrežte adekvátnu dĺžku, dlátom vyhĺbte dutinu požadovanej veľkosti, vyvŕtajte otvor a „dielo" zastrešte doskou. Najprácnejšie pri výrobe búdky z polienka je vyrezať z dosky okrúhle dno, aby sa dalo vsunúť odspodu. Dno búdok totiž nikdy nepribíjame zospodu, ale vsunieme ho dovnútra a pribijeme zboku. Takto zabránime vtekaniu vody na dno búdky.

Vtáčia búdka je príjemným tvorivým projektom, ktorým navyše pomáhate prírode.
Vtáčia búdka je príjemným tvorivým projektom, ktorým navyše pomáhate prírode.
Zdroj: archív

Niečo pre náročnejších

Tí, ktorí sa neuspokoja s doskovou verziou búdky môžu siahnuť po guľatine z mäkkého dreva. Výroba je síce náročnejšia a vyžaduje istý kumšt, ale výsledok stojí za to. Z guľatiny odrežte adekvátnu dĺžku, dlátom vyhĺbte dutinu požadovanej veľkosti, vyvŕtajte otvor a „dielo" zastrešte doskou. Najprácnejšie pri výrobe búdky z polienka je vyrezať z dosky okrúhle dno, aby sa dalo vsunúť odspodu. Dno búdok totiž nikdy nepribíjame zospodu, ale vsunieme ho dovnútra a pribijeme zboku. Takto zabránime vtekaniu vody na dno búdky.

Zdroj: radomír
19.9. 2020 12:00
Diskusia  ()
Diskusia
44