30.4. 2019 17:30

Veľká úroda a minimálna námaha? S týmto typom záhrady sa vám to podarí!

30.4. 2019 17:30

Veľká úroda a minimálna námaha? S týmto typom záhrady sa vám to podarí!

Táto záhrada prináša úrodu, ktorá je úplne bez starostí, bez únavného okopávania a náročného pletia. Uľahčite si, čo sa dá.

Veľká úroda a minimálna námaha? S týmto typom záhrady sa vám to podarí!

Majú mnoho výhod - Vyvýšené záhony

Je jedno, či si chcete dopestovať chutnú zeleninu priamo vo svojej réžii, alebo sa len snažíte ušetriť peniaze. Každá motivácia sa ráta. Dokonca aj tá, keď si pestujete obľúbené rastlinky pre svoje potešenie. Poďte to skúsiť s vyvýšenými záhonmi, je to zaujímavé, estetické i efektívne riešenie!

Ostatní práve čítajú: Jednofarebné steny sú OUT! Obložte ich týmito 3 vychytávkami a máte vyhraté

Iste ste ich v minulosti videli, neraz v parkoch, kde slúžia pre ozdobné rastliny. Využívať ich však môžete aj priamo vo svojej záhrade na pestovanie rôznych druhov zeleniny či kvetín. Využiť pri tom môžete mnoho „odpadu", ktorý máte po ruke.

Veľká úroda a minimálna námaha? S týmto typom záhrady sa vám to podarí!

 

Záhon v správnej výške

Ak vás už niekedy bolel chrbát po náročnom okopávaní či plení v záhrade alebo po akýchkoľvek iných prácach, bolo by pre vás ideálne, neskláňať sa do neprirodzenej polohy. Práve v tomto prípade sú vyvýšené záhony vynikajúcim riešením. Navyše, nejde o žiadnu novinku, tento spôsob pestovania bol v Európe známy už pred stovkami rokov.

Ostatní práve čítajú: Zmeňte totálne vzhľad vášho bytu BEZ renovácie: Potrebujete len tieto lacné drobnosti

Okrem pohodlnejšieho prístupu k rastlinám, a to až z troch či všetkých štyroch strán, je výhodou možnosť ochrany rastlín pred mrazmi i škodcami a tiež ochrana pôdy pred jej odplavovaním. Takže, už nie je dôvod, prečo by ste mali váhať.

Ostatní práve čítajú: Vyrábajte si doplnky a dekorácie vďaka tejto veci!

Ako si ich postaviť

Je samozrejmé, že nemusia tvoriť celú vašu úžitkovú záhradu, časť rastlín môžete vysadiť klasicky. Ak však chcete pestovať len v časti záhrady a zvyšok nechávate zatrávnený, môžu predstavovať vyvýšené záhony akúsi vizuálnu dominantu.

Veľká úroda a minimálna námaha? S týmto typom záhrady sa vám to podarí!

 

Vyberte si vhodné miesto a vytýčte rozmery. Steny záhonu môžete vybudovať zo starých tehál, kameňov alebo drevených hranolov. Tieto by nemali byť chemicky ošetrené, inak hrozí kontaminácia pôdy i pestovaných rastlín. Napriek tomu zvážte v prípade dreva izoláciu od zeme, aby ste zvýšili jeho trvácnosť.

Ostatní práve čítajú: Potrebujete len týchto 5 spotrebičov a stane sa z vás dokonalá gazdinka

Vrchnú časť pôdy odkopte, približne do hĺbky 30 i viac centimetrov, túto pôdu následne využijete. Teraz položte steny záhonu. Použiť môžete hranoly s rozmermi 200x100 cm, skontrolujte ich uloženie pomocou vodováhy.

Ostatní práve čítajú: Doplnok storočia: Nástenné hodiny, aké ste ešte nikdy nevideli! (FOTO)

Ak sú v pozícii, nezabudnite ich spojiť dostatočne dlhými skrutkami do predvŕtaných otvorov. Do rohov záhonu nabite drevené kolíky, tiež ich upevnite k stenám záhonu.

Veľká úroda a minimálna námaha? S týmto typom záhrady sa vám to podarí!

 

Teraz pridajte druhú vrstvu hranolov, opäť ich dostatočne spojte. V prípade potreby navyšujte do výšky, ktorú potrebujete. Ak ste sa rozhodli pre budovanie stien záhonu pomocou tehál alebo kameňa, voľte konštrukciu, ktorá je dostatočne pevná a udrží výplň pohromade.

Ostatní práve čítajú: Zariaďte si byt podľa toho, aké ste znamenie: Kde budete naozaj šťastní?

Čo dovnútra?

Povrch zarovnajte. Dobrým krokom chrániacim pred škodcami zo zeme je prikrytie plochy jemným pletivom. Teraz príde vrstva hrubších a následne drobných konárov či iného dreveného odpadu zo záhrady. Táto približne 30 cm vrstva slúži predovšetkým na prevzdušnenie, pričom vytvára aj izoláciu a ochráni rastliny pred mrazmi.

Ostatní práve čítajú: Naše babky robili v interiéroch jednu veľkú chybu: Vyhnite sa jej u vás doma!

Nezabudnite na vrstvu lístia, ide o vynikajúce využitie tohto jesenného odpadu, potom pridajte z domáceho kompostu a teraz už prichádza vrstva zeminy, pokojne použite tú odkopanú.

Do záhonov odporúčame sadiť symbiotické rastliny, či už zeleninu, alebo aj byliny a kvetiny, a to tak, aby sa navzájom neoberali o živiny a odpudzovali si škodcov.

A ako vyzerajú vyvýšené záhony v záhrade? Inšpirujte sa v našej GALÉRII.

Zdroj: agáta
30.4. 2019 17:30
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44