28.3. 2019 15:00

Váš záhradný nábytok bude znovu ako nový!

28.3. 2019 15:00

Váš záhradný nábytok bude znovu ako nový!

Sezóna posedení na terase či v záhrade pomaly ale definitívne končí. Je na čase postupne vyčistiť a zazimovať nábytok, ktorý už nebudete používať. Ako ho dostať po lete znova do formy, nech ho máte na jar ako nový?

Váš záhradný nábytok bude znovu ako nový!

V podstate je jedno, z akého materiálu je váš záhradný nábytok vyrobený. Po niekoľkých mesiacoch používania a vystavenia rôznemu počasiu ostali na ňom nielen viditeľné znaky používania, ale hlavne špina či fľaky.

Pozrite si aj: Ako rozoznávať záhradný nábytok? Je tak veľa druhov!

Slnko, dážď, prach, hmyz, rozliate nápoje a iné drobné nehody zanechali na vašom záhradnom nábytku stopy. A dokonca aj v prípade, že žiadne viditeľné škvrny nemáte, je po sezóne potrebné nábytok očistiť, ošetriť a pripraviť na zimu.

Vybrali ste správne?
Viete, ktorý nábytok vám vydrží v exteriéri najdlhšie? Samozrejme, nábytok vhodný do počasia, v ktorom ho budete používať, ideálne vodeodolný. Odborníci radia, že ak máte na výber, priplaťte si a vyberajte materiály, ktoré odolajú UV žiareniu, čím sa zabráni ich rýchlemu vyblednutiu. Sú tiež jednoduché na údržbu.

 
Váš záhradný nábytok bude znovu ako nový!

Ako čistiť outdoorový nábytok?
Prevencia je najlepšia cesta, preto vždy, keď nábytok nepoužívate, zakryte ho vhodnými pokrývkami. Nábytok často môžete kúpiť už priamo s takouto pokrývkou na mieru, rozhodne ju teda používajte. Mimo sezóny očistený nábytok zabaľte, aby ste ho chránili pred špinou a vlhkosťou. Prirodzene, uistite sa, že po vyčistení je nábytok skutočne suchý, inak ho budú ohrozovať plesne.

Než začnete čistiť záhradný nábytok namokro, povysávajte ho. Pomôže to odstrániť prach, suchú špinu a pavučiny, ktoré sa usadili nielen na povrchu, ale napríklad aj na spodu nábytku, vnútri a v záhyboch.

Chcete mať záhradný nábytok v dobrej kondícii?

Hliníkový nábytok: hlavnou zásadou je, aby ste nepoužívali kyseliny. Len jemné mydlo a vodu so špongiou alebo parný či tlakový čistič.

Kovový a nerezový nábytok: čistite ho rovnako ako hliníkový nábytok. Tieto kúsky sú náchylné na hrdzu, a to aj napriek tomu, že ho výrobca vopred ošetril. Časom nábytok o túto úpravu príde a vy môžete pozorovať prvé známky pôsobenia hrdze. Keď sa objavia, potrite jemne dané miesto citrónovou šťavou (rozkrojeným citrónom) a soľou. Nechajte usušiť a jemne vyšmirgľujte. Potom opláchnite a poriadne vysušte.

 
Váš záhradný nábytok bude znovu ako nový!

Prútie a rafiové lyko: postačí mydlová voda, drsnejšia kefa a dobré opláchnutie. Tento typ nábytku by ste mali čistiť častejšie, je náchylný špiniť sa.

Plastový nábytok: je nenáročný na údržbu, stačí pravidelne umyť, hrubšiu špinu odstránite krémovým abrazívnym prostriedkom. Alebo špinu vyčistite jednoducho sódou bikarbónou.

Drevo: drevený nábytok má svoje jedinečné čaro. Čistiť by ste ho mali jemnou handričkou a mydlovou vodou alebo špeciálnymi prostriedkami určenými na hĺbkové čistenie dreva.

Látkové časti: vankúše a podsedáky by ste nemali nechávať na daždi a vo vlhkom prostredí. Pri kúpe sa informujte, či je možné ho prať bez toho, aby sa výplň deformovala.

V našej galérii nájdete nádherné inšpirácie záhradného nábytku!

Zdroj: agáta
28.3. 2019 15:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44