27.4. 2017 15:00

Tráva je nuda! Záhrada ponúka viac možností

27.4. 2017 15:00

Tráva je nuda! Záhrada ponúka viac možností

Chceli ste mať v záhrade niečo nenáročné, hlavne nech je na relax - a vysadili ste ju trávou? To bol ale fatálny omyl, však?

Tráva je nuda! Záhrada ponúka viac možností

Vďaka pomerne rozšírenému mýtu, že „tráva je nenáročná, stačí ju občas pokosiť", záhradní nováčikovia naletia na ilúziu trávy, ktorá si len tak rastie a nič moc nevyžaduje. A pritom by stačilo poradiť sa so skúseným záhradným architektom, záhradníkom alebo hoci aj známym, ktorý má nejaké tie roky záhradnej starostlivosti za sebou.

Ako využiť okrasnú záhradu na maximum: Tajomstvo je v zónovaní

Tí totiž presne vedia popísať, čo všetko s údržbou pekného trávnika súvisí - a to nielen v počiatočnom štádiu, keď treba trávičku poctivo zalievať, aby sa dobre uchytila. Po čase totiž zistíte, že lenivšieho záhradníka berú mdloby, keď prší (tráva potom rastie ako divá), keď je priveľmi sucho (polievanie je drina a zavlažovací systém nie je zadarmo), keď fúka (semiačka buriny sa uchytia oveľa ľahšie než chúlostivé kvetinky, ktoré ste si priniesli zo záhradníctva). K tomu sa pridruží povinné odstraňovanie machu, vypichovanie buriny s koreňmi dlhými ako švajčiarske tunely, prevzdušňovanie, kosenie, hrabanie...

Tráva je nuda! Záhrada ponúka viac možností


Tráva sa rozhodne nezaobíde bez údržby, a tak sme sa zamysleli, aké sú iné - a možno zároveň zaujímavejšie - možnosti. Niežeby veľká zelená plocha nemala svoj šarm, no predsa len, ako často naozaj naháňate loptu po trávniku?

Čo robí záhradu krásnou? Toto je 5 osvedčených tipov!

A ukazuje sa, že je dosť nápadov na vizuálne zaujímavé - a snáď aj nenáročnejšie na údržbu - rozdelenie záhrady.V galérii pod článkomich nájdete vyše 20, tak sa inšpirujte!

Naturalistická záhrada s kameňmi
Voda je drahá. Ak teda nemáte dômyselný spôsob zberu dažďovej vody alebo recyklovania užitkovej vody z domácnosti, treba rozmýšľať racionálne. A do záhrady voliť rastliny, ktoré nepotrebujú bohatú zálievku, ako napríklad sukulenty alebo skalničky. V kombinácii s kameňmi, hlavne v svahovitom teréne, bude záhrada vyzerať fantasticky.

Tráva je nuda! Záhrada ponúka viac možností


Elegantné zátišia
Možno túžite po niečom vizuálne upokojujúcom, jednoduchom, ako napríklad grilovací zákryt, ktorý vytvoríte jednoduchým oblúkom, nízkym múrikom a podobne. Priestor okolo ohniska môžete vysypať hrubým pieskom alebo štrkom. Niežeby tieto nebolo treba udržiavať - aj netrávnaté plochy treba občas vyčistiť od naviateho lístia alebo buriny, no ušetríte si minimálne kosenie a zalievanie.

Ohniská a skladovanie dreva: Nielen funkčne, ale aj elegantne

Vodný prvok
Vodný prvok nemusí byť len bazén či jazierko. Pokojne ním môže byť aj elegantne vyriešený zber dažďovej vody. V galérii pod článkom nájdete viacero nápadov, ako mať záhradu zaujímavú pre oči a šetrnú pre telo.

Zdroj: nonka
27.4. 2017 15:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44