3.12. 2019 9:00

Toto malinké zvieratko vás navštívi každý rok: Nezabíjajte ho, potrebujeme ho!

Toto malinké zvieratko vás navštívi každý rok: Nezabíjajte ho, potrebujeme ho!

Foto: www.zelenadomacnost.com

Počuli ste už o včelách samotárkach? Je dosť možné, že doteraz ste o ich existencii nemali ani tušenia. Zrejme ste ich už však mnoho ráz videli. Patria medzi najužitočnejšie včelie druhy a každý z nás im môže jednoducho pomôcť. Čo poviete, pridáte sa?

O dôležitosti opeľovačov, predovšetkým včiel,  sa hovorí už roky a mnohí ľudia si tiež uvedomujú, že bez včiel neprežijeme. Väčšina z nás pozná len klasické medonosné včely, nie je to však jediný druh včiel, ktoré sa v našom okolí vyskytujú. Pomerne veľkú skupinu tvoria tzv. včely samotárky.

Včely samotárky sú všade navôkol.
Včely samotárky sú všade navôkol.
Zdroj: unsplash.com

Včely, ktoré to zvládnu aj samé

Áno, presne podľa svojho pomenovania žijú tieto včely (patrí sem mnoho rôznych druhov) samotárskym spôsobom. Samé pripravujú hniezda pre svoje potomstvo na rôznych miestach, môžete ich stretnúť mimo lesov, v lesostepiach, ale aj na miestach akými sú rôzne zosuvy pôdy, brehy riek či v múroch starých opustených budov. Práve toto je prostredie, kde si v zemi, v stonkách rastlín, v dreve, piesku či medzi skalami vytvárajú hniezda.

Dokážu doletieť do menších vzdialeností, preto si hniezda budujú v bezprostrednej blízkosti svojej potravy, teda pri pasienkoch, ale aj v mestách, napríklad pri rozkvitnutých stromoradiach. Práve v týchto oblastiach, ale nielen tam, patria medzi významných opeľovačov.

Vytvoriť hmyzí hotel nie je žiadna veda.
Vytvoriť hmyzí hotel nie je žiadna veda.
Zdroj: Arterra, getty images

Ako hniezdia? Do malého otvoru alebo chodbičky znesú len jedno vajíčko a prinesú mu dostatok potravy. Otvor potom uzavrú blatom alebo iným materiálom. Ich potomok sa následne sám živí pripravenou potravou a s príchodom ďalšej jari vylietava do sveta.

Čo pre nich môžete spraviť?

Pre mnoho druhov hmyzu, a včely samotárky špeciálne, možno pripraviť včelie alebo tzv. hmyzie hotely. Nie je to nič zložité. Do drevenej debničky vložíte rôzne druhy dreva, s rôznou šírkou a hĺbkou. Priestory medzi nim vyložíte slamou prípadne trieskami alebo steblami. Pokojne siahnite po vetvičkách, tehlách, bambuse či drevených kúskoch s navŕtanými otvormi. Túto konštrukciu môžete umiestniť v záhrade, na balkóne či pri múre nejakej stavby.

domček pre včely samotárky
domček pre včely samotárky
Zdroj: www.zelenadomacnost.com

V mnohých obchodoch je možné zakúpiť už hotový hotel pre hmyz, ak si ho budete stavať sami, skúste siahnuť po staršom dreve z listnatých stromov, otvory v ňom by mali mať priemer zhruba 3 - 12 mm, hĺbku cez 5 centimetrov, vytvárajte uzavreté nespájané chodbičky.

Kam s ním?

Vyberajte chránené miesto, kde nefúka a kam nepraží horúce slnko, takže voľte polotieň. V blízkosti hotela by mal byť nejaký zdroj vody. Ak máte hotel a nemáte včielky, pripravte im príjemné prostredie – vysaďte kvetinovú lúku plnú medonosných rastlín, budete z nich mať osoh aj vy, veď levanduľa, šalvia, materina dúška či pamajorán sa hodia aj vo vašej domácej kuchyni či lekárničke.

Pozrite si v našej GALÉRII, ako majú vyzerať domčeky pre včely samotárky.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
3.12. 2019 9:00
Diskusia  ()
Diskusia
44