17.8. 2022 17:00

TOP rady od odborníka: Majte TRÁVNIK ešte krajší ako doteraz

17.8. 2022 17:00

TOP rady od odborníka: Majte TRÁVNIK ešte krajší ako doteraz

Foto: Ateliér Flera

Nie je trávnik ako trávnik. Isté ale je, že rodinnej záhrade často lepšie poslúži „babičkin“ trávnik plný sedmokrások ako golfový green, ktorý je extrémne náročný na údržbu.

Už pri zakladaní záhrady si premyslite, aký trávnik chcete. Odvíja sa od toho výber trávnej zmesi, ktorá je podľa účelu a stanovištných podmienok namiešaná rôznym podielom niekoľkých druhov tráv. Niektoré napríklad znášajú dobre zašliapavanie, iné vyžadujú nízku výšku kosenia či neprosperujú v suchu. Našťastie, základný výber druhov pre trávnik urobia za nás dodávatelia trávnych zmesí alebo kobercov. Mali by ste však vedieť, či chcete vyslovene okrasný trávnik s častým kosením, športový, ktorý znesie časté loptové hry vašich ratolestí alebo v niektorej časti technický, vhodný na parkovanie. Vaše požiadavky ohľadom trávnika povedzte záhradnému architektovi alebo realizátorovi záhrady, ktorí tomu prispôsobia jeho založenie a plánovanie neskoršej údržby.

Nejde iba o kosenie

Ako hovorí záhradný architekt Ferdinand Leffler z pražského ateliéru Flera: „Starostlivosť o trávnik vyžaduje niekoľko činností, ktorých frekvencia ovplyvňuje jeho výslednú podobu. Dôležité je pravidelné kosenie. Pravidelnosť v tomto prípade neznamená úplne nemenný interval povedzme raz za týždeň, ale termín, kedy je kosenie najvhodnejšie. To napovie intenzita rastu a predovšetkým výška trávy. Steblá sa nemajú skracovať o viac ako tretinu ich aktuálnej výšky. Okrem toho vyžaduje trávnik dostatočnú zálievku, primerané hnojenie a odburiňovanie.

Tiež je potrebné odstraňovať odumreté časti či mach vertikutáciou raz až dvakrát ročne a raz za niekoľko rokov mu určite prospeje aj prevzdušnenie, takzvaná aerifikácia. Jednotný recept na údržbu však neexistuje, keďže niekomu môže vyhovovať viac trávnik plný sedmokrások s menej intenzívnou údržbou, inému perfektný anglický trávnik s vyššou mierou starostlivosti. Kľúčové však je trávnik správne založiť.“ Nájdite si pre seba a svoju rodinu taký typ trávnika, ktorý bude vyhovovať nielen účelu ale aj energii a času, ktoré strávite staraním sa oň tak, aby práca v záhrade bola pre vás stále radosťou a relaxom.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
17.8. 2022 17:00
Diskusia ()
Zdieľať článok