25.7. 2018 2:00

Tip do záhrady: 5 TOP rastlín, ktoré budú krásne aj v tieni! (2. časť)

25.7. 2018 2:00

Tip do záhrady: 5 TOP rastlín, ktoré budú krásne aj v tieni! (2. časť)

Foto: allaboutmygarden.com

Trápite sa s tienistou záhradou a rok čo rok si odopierate nákup v záhradníctve len preto, že si myslíte, že žiadnej z rastliniek sa tu nemôže dariť? Nie je to tak!

Dnes vás už po druhý krát presvedčíme o tom, že krásny môže byť aj ten najtienistejší kút vašej záhrady. Na našej stránke nájdete aj množstvo tipov pre rastlinky, ktoré budú krásne aj bez zalievania, našli sme pre vás aj trvalky, ktoré kvitnú mimoriadne dlho alebo dokonca viac krát za sebou, vašu záhradu sme tiež rozvoňali, vyhrali sme boj nad burinou bez chemikáliízatočili sme aj s komármi. A ešte oveľa viac. Nuž a teraz sa zameriame na spomínaného strašiaka – tieň.

Ako ju nepoznáte

Známa jesenná kráska, hortenzia, má svoju sestru, ktorá sa ideálne hodí práve na tienisté miesta vašej záhrady. Hortenzia dubolistá má nezvyčajne tvarované listy, bohato kvitne a jej veľkou výhodou je aj odolnosť voči väčšiemu suchu. Navyše aj napriek pomalšiemu rastu môže kvitnúť celých 6 týždňov a udrží sa aj v mrazoch.

>>> Ďalších 5 rastlín ideálnych pre tienisté miesta vašej záhrady nájdete TU <<<

Stále zelené

Snáď najjednoduchšie na starostlivosť a zároveň stále krásne sú rôzne druhy papraďorastov. Veľké listy dokážu skrášliť nie len vašu záhradu, no často aj interiér. Spomedzi mnohých druhov si určite vyberiete a bohatá zeleň teda môže skrášliť aj niektorý z tmavších kútov či doplniť skalku. Navyše paprade nie sú hrozbou pre alergikov, niektoré druhy sú liečivé, iné zasa jedovaté, prinášajú so sebou atmosféru lesa a dokonca sa hovorí, že sú domovom škriatkov.

Papraď
Papraď
Zdroj: Plant America Nursery

Prečítajte si aj o tom, ako si správne vybrať záhradný chodník 

Náhrada trávnika

Ak hľadáte ideálnu náhradu nudného trávnika alebo rastlinu vhodnú na nepekné miesto pod stromom, skúste siahnuť po Krpčiarke. Jej listy menia farbu zároveň so zmenou ročných období od červenej cez zelenú a žltú. Zatiaľ čo iné rastlinky by vo veľmi tienistých miestach trpeli, Krpčiarke sa tu mimoriadne darí a nezničí ju ani mráz takmer 30 stupňov pod nulou.

Nenáročná

Medzi ďalšie rastliny, ktorým by silné slnko mohlo skôr uškodiť než pomôcť ku zdravému rastu patrí aj Kaládium. Dariť sa mu bude na vlhkom, no nie veľmi veternom mieste a listy v tvare srdca budú krásne najmä na teplejšom stanovisku a preto je vhodné ich v záhrade pestovať najmä v nádobách, ktoré na zimu možno umiestniť do tepla.

Lákadlo pre motýle

Veľmi nenáročným na starostlivosť i slnko a navyše odolný voči mrazom je aj Tavoľník. Tento okrasný ker rastie najkrajšie tam, kde má dostatok miesta, a teda dokonale vynikne na okrajoch záhonov či pod korunami stromov. Kvitne v krásnych súkvetiach rôznych farieb a dorastá až do výšky jedného metra. V každej tienistej záhrade sa bude určite vynímať.

autor:  Mária Ambrozová
25.7. 2018 2:00
Diskusia  ()
Diskusia
44