24.7. 2018 2:00

Tip do záhrady: 5 TOP rastlín, ktoré budú krásne aj v tieni! (1. časť)

24.7. 2018 2:00

Tip do záhrady: 5 TOP rastlín, ktoré budú krásne aj v tieni! (1. časť)

Foto: Tropiscape

Trápite sa s tienistou záhradou a rok čo rok si odopierate nákup v záhradníctve len preto, že si myslíte, že žiadnej z rastliniek sa tu nemôže dariť? Nie je to tak!

Dnes vás presvedčíme o tom, že krásny môže byť aj ten najtienistejší kút vašej záhrady. Na našej stránke nájdete aj množstvo tipov pre rastlinky, ktoré budú krásne aj bez zalievania, našli sme pre vás aj trvalky, ktoré kvitnú mimoriadne dlho alebo dokonca viac krát za sebou, vašu záhradu sme tiež rozvoňali, vyhrali sme boj nad burinou bez chemikáliízatočili sme aj s komármi. A ešte oveľa viac. Nuž a teraz sa zameriame na spomínaného strašiaka – tieň.

Nenápadná

Drobné kvietky, no mimoriadne pôsobivé, veľké listy vám napovedia, kam rastlinku s menom Heuchera vysadiť. Druhy so svetlými listami sú ideálne práve na tienisté miesta, ktoré by inak slnko spálilo. Slnko jej síce chýbať nebude, no vlaha určite. Heucheru teda nezabudnite bohato zalievať a takisto jej zabezpečiť priepustnú pôdu bohatú na humus.

Farebné krásky

Nezostaneme len pri sfarbených listoch. Bohatú škálu úžasných farieb kvetov ponúka Torenia, ktorej sa bude ideálne dariť najmä na východnej strane (napríklad balkóna) a ostré poludňajšie slnko ju už nezastihne. Rovnako jej môže uškodiť aj silný vietor a nedostatočne pohnojená pôda. Nedostatok správnej výživy spozorujete pri žltnutí listov či stopnutím kvitnutia rastliny.

Torenia
Torenia
Zdroj: ilgiardino.it

Prečítajte si aj o našej inšpiratívnej návšteve krásnej slovenskej záhrady 

Stará známa

Rastlinou stvorenou do tieňa je aj známa begónia. Ak je vaša záhrada či balkón (pretože sú ideálne aj na pestovanie v nádobách) otočený na sever, práve begónia by mala byť jednou z rastlín, po ktorej siahnete. U nás sa im mimoriadne darí a pri správnom prezimovaní hľúz si môžete v ďalšej sezóne krásne farebné kvety znovu vypestovať.

Záhradná orchidea

Letný úpal tiež neprospeje rastlinke zvanej Bletilla. Tzv. záhradná orchidea je vhodná do skalky i do črepníka, vyrastá z cibule a jej kvety majú úžasné sfarbenie. Našim podmienkam sa dokáže dokonale prispôsobiť aj vďaka vysokej odolnosti voči mrazom aj napriek tomu, že pochádza z ďalekého Japonska a Číny.

Pestré listy

Koleus je tiež nazývaný ako okrasná či africká žihľava, ktorú svet pozná vo viac než 1000 poddruhov v rozdielnych kombináciách farieb, ktoré pri správnej kombinácii rozjasnia aj ten najtmavší kút vaše záhrady či balkóna. Jednotlivé druhy však vyžadujú rôznu intenzitu slnečných lúčov a preto siahnite po tých s listami tmavších odtieňov, ktoré bez problémov znesú aj stanovisko pod košatým stromom.

autor:  Mária Ambrozová
24.7. 2018 2:00
Diskusia  ()
Diskusia
44