22.1. 2021 6:00

Tip pre záhradkárov: Vyberte si správny skleník, poradíme všetko potrebné

22.1. 2021 6:00

Tip pre záhradkárov: Vyberte si správny skleník, poradíme všetko potrebné

Foto: shutterstock.com

Práce v záhrade momentálne stoja, tak využite čas prakticky. Vyberte si ten správny skleník, ktorý posunie vaše záhradkárčenie na novú úroveň. Poradíme, na čo myslieť.

Veľkosť skleníka

Veľkosť skleníka závisí nielen od priestorových možností záhrady, ale aj od účelu, na aký ho chcete využívať. Pre bežného záhradkára je vhodný voľne stojaci skleník, ktorého plocha sa pohybuje najčastejšie okolo 12 m2 (napríklad rozmer 3 x 4 m). Na predpestovanie letničiek alebo rýchlenie zeleniny vám úplne postačí aj menší model s plochou od 3 do 8 m2.

Typ strechy

Klasická konštrukcia so sedlovou strechou (tvar domčeka) je v našich záhradách tradičným typom skleníka, najmä ak ide o skleník zo skla. Ak bývate vo veternejšej oblasti, oblý skleník bude pre vás najlepšou voľbou. V prípade, že skleník plánujete umiestniť do záhrady mimo vášho trvalého bydliska, odporúčame dokúpiť si k strešným oknám automatický otvárač. Ten vám jednoduchou funkciou zabezpečí automatické vetranie.

Pred realizáciou si skleník dobre naplánujte
Pred realizáciou si skleník dobre naplánujte
Zdroj: profimedia.sk

Konštrukcia

Kedysi boli celkom bežné kovové rámy, ktoré však bez povrchovej úpravy rýchlo hrdzaveli, prípadne bola starostlivosť o ne značne časovo náročná. Dnes sa preto odporúčajú hliníkové alebo pozinkované profily, ideálne z vonkajšej aj vnútornej strany. Nehrdzavejú a netreba im venovať špeciálnu pozornosť. Kvalitný skleník by mal mať navyše dobre vystužené nielen bočné steny, ale aj strechu. 

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
22.1. 2021 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok