10.9. 2022 6:00

Teraz je ten správny čas na založenie kompostu v záhrade

10.9. 2022 6:00

Teraz je ten správny čas na založenie kompostu v záhrade

Foto: shutterstock.com

Kompost je praktický pomocník v záhrade, ale využíva sa aj ako hnojivo k izbovým rastlinám. Magazín Záhradkár radí, ako si založiť kompostér v záhrade jednoducho a svojpomocne.

Aby dobre fungoval

Kompostovanie v klasických záhradných kompostéroch je vlastne aeróbne tlenie organického materiálu. Zelený odpad sa rozkladá pôsobením mikroorganizmov (prevažne baktérií a húb), ktoré na svoj život potrebujú kyslík. Musíte preto dbať na dostatočné okysličenie celej masy kompostu. Obvodové vetracie otvory niekedy nestačia, preto ju treba z času na čas prehádzať vidlami.

Tiež je dobré, ak vrstvy pridávaného materiálu striedate. Pokosená tráva je sama o sebe veľmi hutná, preto je dobré prekladať ju štiepkou, slamou alebo hoblinami. Okrem prísunu vzduchu treba zabezpečiť dostatočnú vlhkosť a teplo. Teplo vzniká pri rozklade rastlín, vlahu pridávate spoločne so zeleným odpadom. Výsledkom kvalitného kompostovania je sypké organické hnojivo vhodné na všetky záhradné rastliny a trávnik. V závislosti od veľkostí pridávaných častíc je dobré hotový kompost preosiať cez sito. Kvalitný vyzretý kompost nezapácha, má príjemnú vôňu podobnú pôde.

autor:  Oli
10.9. 2022 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy