29.2. 2020 12:00

Táto vec spraví zo záhrady hotový klenot, a to aj v zime: Vybudujte si ju čím skôr!

Táto vec spraví zo záhrady hotový klenot, a to aj v zime: Vybudujte si ju čím skôr!

Tento impozantný prvok spraví aj zo zasneženej záhrady nádherné, romantické miesto. Vybudujte si ho, čím skôr!

Dovoliť si túto vec môžete aj v prípade, že máte malú záhradku. Tak, o čo ide?

Máte záhradné jazierko? Je jedno, či je maličké, alebo ide o impozantný rybník. Pravidlá starostlivosti o jazierko v zime sú rovnaké pre každého. Inak o svoj klenot prídete už po prvých mrazoch. Takže, na čo nezabudnúť?

Veríme, že vás osud vášho jazierka zaujímal už pred prvým klesnutím teplôt. Život v jazierku je totiž pod touto hranicou ohrozovaný rôznymi nástrahami. Ako iste viete, ak klesne teplota vody pod 10 stupňov Celzia, ryby sa zazimujú, ich metabolizmus sa spomalí a prestávajú prijímať potravu.

Ryby v tomto období nájdeme skôr pri dne jazierka, kde je teplota vody najvyššia. S ohľadom na druh a veľkosť rýb, ktoré chováte, by ste mali mať jazierko dostatočne hlboké na bezpečné prezimovanie. Napríklad v prípade karasov potrebujete hĺbku aspoň 80 centimetrov a pre Koi kapre dokonca meter dvadsať.

Táto vec spraví zo záhrady hotový klenot, a to aj v zime: Vybudujte si ju čím skôr!
Zdroj: flickr.com

 

Čo sa deje v jazierku

Ryby driemu pri dne, avšak samotné jazierko pracuje, prebiehajú v ňom rôzne chemické reakcie. Pre zachovanie života v jazierku je potrebné, aby nezamrzlo, a aby bol na hladine vždy otvor. Cez neho unikajú plyny vznikajúce pri rôznych procesoch vo vode a zároveň sa voda môže okysličovať.

V jazierku tiež nesmú ostávať odumreté zvyšky rastlín a rias, tiež v ňom nenechávajte kal a bahno, to je potrebné odsať vysávačom. Hladinu by ste mali zakryť sieťkou a rybám dodajte imunitu a silu vitamínovými doplnkami i krmivom. Ideálne ešte pred zazimovaním by ste mali doplniť aj baktérie. Špeciálne zimné baktérie dokážu pracovať aj pri minime svetla či pod ľadom.

Starostlivosť nezanedbajte, a ak ste si na zimu spomenuli až teraz, spravte rýchlu nápravu, než sa zima usadí v našich končinách natrvalo. Ak totiž neudržiavate jazierko v dobrej kondícii, živočíchy i rastliny vám v ňom uhynú alebo sa populácie značne oslabia.

Zdroj: agáta
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
29.2. 2020 12:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44