21.7. 2020 15:00

Šikovný pomocník: Čo treba vedieť o sude na dažďovú vodu?

Šikovný pomocník: Čo treba vedieť o sude na dažďovú vodu?

Foto: unsplash.com

Postaviť si sud do záhrady, to nemôže byť predsa žiadna veda, pomyslí si nejeden záhradkársky nadšenec. V skutočnosti to však s tým správnym sudom nebude až také jednoduché. Pre koho je záhradný sud vhodný a čo pri jeho výbere a inštalácii nepodceniť?

Poďme pekne po poriadku. Konečne dozrel čas a vy ste sa rozhodli pre nový záhradný sud. Ide o dobré rozhodnutie, pretože sud či hneď viacero sudov slúži na zber dažďovej vody, čím nielen ušetríte mnoho financií, ale prispejete svojou troškou aj k šetreniu vody.

Vyberte si ten správny

Časy, keď sa na záhradu zháňali staré vyradené sudy pod rukou, sú už dávno preč. Dnes už môžete mať sud nielen funkčný, ale aj pekne esteticky zladený s priestorom, do ktorého ho umiestnite. Nebude tak špatiť výhľady, dokonca naopak, môže byť zaujímavým i funkčným prvkom. Najčastejšie dostupné sudy sú vyrobené z plastu alebo kovu, pri výbere počítajte s vyššou hmotnosťou v prípade kovovej nádoby. Aj keď je pri plastových sudoch a nádobách širší výber dizajnov a prevedení, výrobca by mal garantovať, že plast odolá aj dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu.

Drevený sud síce vyzerá štýlovo, má však obmedzenú trvanlivosť.
Drevený sud síce vyzerá štýlovo, má však obmedzenú trvanlivosť.
Zdroj: unsplash.com

Aký objem zvoliť?

Veľkosť nádoby prispôsobte svojim potrebám a účelu, na ktorý vodu zbierate. Zozbieraná dažďová voda totiž takisto podlieha skaze, časom sa v nej začínajú množiť baktérie. Objem by mal zodpovedať množstvu, ktoré spotrebujete zhruba v horizonte troch týždňov. Veľký sud, ktorý nedokážete pravidelne vyprázdniť, môže byť nakoniec zdrojom nepríjemného zápachu i liahňou rôzneho hmyzu.

autor:  Andrea
21.7. 2020 15:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44