23.5. 2021 6:00

Rastliny vo vašom byte, ktoré vám zlepšia dýchanie

Rastliny vo vašom byte, ktoré vám zlepšia dýchanie

Foto: shutterstock

Dnes už nikto dúfam nepochybuje o pozitívnom vplyve izbových rastlín na zdravie človeka. Bolo preukázané, že zamestnanci, ktorí majú v kancelárii izbové rastliny, podávajú nielen vyšší pracovný výkon, ale sú aj zdravší.

Izbové rastliny totiž nie sú len krásnou dekoráciou, ale skutočným priateľom nášho zdravia. Znie to možno neuveriteľne, ale pozitívnym vplyvom rastlín na zdravie človeka sa dokonca zaoberala americká NASA. Vedci zistili, že mnohé z nich dokážu absorbovať a rozložiť nebezpečné chemické látky z ovzdušia.

Ako je to možné?

Rastliny to dokážu vďaka fotosyntéze, kedy zelené farbivo v listoch, chlorofyl absorbuje slnečné svetlo a z oxidu uhličitého, vzduchu a vody syntetizuje glukózu. Vedľajším produktom fotosyntézy je tvorba kyslíka, ktorý sa uvoľňuje prostredníctvom dýchacích otvorov rastliny. Izbové rastliny majú pozitívny vplyv aj na duševné zdravie človeka a iste uznáte, že interiér, v ktorom sú umiestnené rastliny je útulnejší a cítime sa v ňom príjemnejšie. Dokážu pohlcovať aj elektromagnetický smog a škodlivé výpary z lepidiel a farieb použitých pri výrobe nábytku, kobercov, výpary z tlačiarní a kopíriek. Zelená farba listov dokonca dokáže znížiť vnútroočný tlak. Rastliny toho dokážu neuveriteľne veľa. Vyberte si niektorého zo „zelených lekárov" a umiestnite ho vo svojom príbytku...

Zdroj: radomír
23.5. 2021 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok