27.1. 2006 2:00

Rastliny určujú životný štýl

27.1. 2006 2:00

Rastliny určujú životný štýl

Viete, že štýl, v akom máte zariadený byt, by mal inšpirovať k výberu vhodných rastlín? Niekoľko praktických rád sme sa dozvedeli od odborníka a kvetinového mága Petra Kopáča z Holandskej kvetinárskej kancelárie.

Rastliny určujú životný štýl
Rastliny v byte by sa mali prispôsobiť interiéru.

Rovnako, ako tapety, podlahové krytiny alebo nábytok, i kvetiny podliehajú móde. "Preč sú časy, kedy boli kvetináče natlačené na okennom parapete a tým kvetinová dekorácia izby skončila," hovorí Petr Kopáč.

Vyzdobte steny i voľný priestor
Dnes je v móde umiestniť izbové rastliny po stenách, ale i v priestore miestnosti. "Čím väčšia miestnosť je, tým väčšiu rastlinu by sme do nej mali obstarať," prezrádza Kopáč jeden z hitov. "Namiesto parapetu plného všedných druhov môžeme mať jeden vzácny solitér. " Dodáva, že by sem mali vyberať neopozerané rastliny. "Každý rok prichádzajú na trh nové kultivary," láka kvetinový mág. Modernou kvetinou tohto roku je orchidea. "Zasadená do sklenenej misky obsypanej keramikou vyzerá úžasne," ukazuje Petr Kopáč pri prezentácii skvostné kvety kráľovnej rastlín. Vo farebnom piesku naaranžovaná tilandsia môže orchideám pokojne konkurovať a naviac sa môže umiestniť i do interiéru, ktorý má menej svetla. Avšak pozor! Pokiaľ by ste chceli rastlinky pestovať formou hydropónie, potom Petr Kopáč sklenené nádoby neodporúča. Ďalším hitom je zladenie. "Obal kvetináča, kvet rastliny a ďalší ozdobný prvok v rovnakej farbe pôsobí veľmi harmonicky a budete in," usmieva sa Kopáč.

Čo do akého interiéru
A čo sa hodí do určitého typu interiéru? "Moderná izba volá po bielych farbách a čistých líniách," vymenováva Petr Kopáč. "Vhodnou rastlinkou je cyklamén, ktorý poskytuje farebný bod, na ktorý sa strháva naša pozornosť." Väčší efekt sa dá podľa neho docieliť skupinkou cyklaménov. "Klasicky interiér vyžaduje rastlinky, ktoré sú zaujímavé, ale relatívne nenáročné a bežné. Mali by byť kvitnúce alebo mať aspoň zaujímavo farebné listy," pokračuje kvetinový odborník. Vhodnou rastlinkou do takej izby je guzmánia, ktorej farebné listy môžu pripomínať horiace plamene. "Táto zvláštna rastlinka pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky," hovorí Kopáč. V súčasnosti sú v móde interiéry ovplyvnené prírodnými prvkami. Nájdeme v nich napríklad drevené doplnky či ratanový nábytok. Veľakrát štýl prechádza až do etnického rázu. Do takej izby by Kopáč umiestnil napríklad alokáziu. "Je to moderná rastlina, ktorá svojou zelenou farbou upokojuje."

Niečo pre mužov i single
Ani muži by sa podľa Kopáča nemali rastlinkám vo svojich izbách vyhýbať. "Nie je záhradník ani milovník rastlín? Nevadí. Umiestnime v jeho interiéri nenáročnú rastlinu, ktorá nevyžaduje veľa starostlivosti", usmieva sa. V našej populácii pomaly začínajú prevládať tzv. singles mladí ľudia okolo tridsiatky, ktorí v svojich bytoch žijú sami. "Tí vyhľadávajú často novinky, ktoré majú radi," prezradil Kopáč. Príjemne sa vraj v ich izbe ako solitér vyníma obyčajné izbová lipa. "Poznáme ju od našich babičiek," pripomína kvetinový odborník. "Potom chvíľu stagnovala, ale dnes už je zase módna." Zábavou a zároveň dobrodružstvom môže byť experimentovanie s farebnými kontrastmi. Kto má rád prírodný štýl, môže kombinovať bledé a sýte farby, rastliny ozdobné listom a kvitnúce, staré a nové, tvrdé a mäkké. Všetko sa dá nádherne zmiešať dohromady a vytvoriť luxusný vidiecky štýl. A naviac odborníci, pre ktorých je pestovanie rastliniek profesiou, varujú: Rastlinka sa nedá porovnávať s domácim miláčikom, ale k niektorej môžete i tak získať silný vzťah.

27.1. 2006 2:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44