12.6. 2019 19:00

Pridajte sa k Tormovej a Šmahelovi: TAKTO pomáhajú životnému prostrediu!

12.6. 2019 19:00

Pridajte sa k Tormovej a Šmahelovi: TAKTO pomáhajú životnému prostrediu!

Tormová má byt a dokáže to. Šmahel má záhradu a robí to tiež. Neexistuje výhovorka, prečo by ste to nemohli pre našu planétu robiť aj vy!

Pridajte sa k Tormovej a Šmahelovi: TAKTO pomáhajú životnému prostrediu!

Všetci veľmi dobre vieme, že máme recyklovať, ale koľkí z vás kompostujú? Ľudia dlhé hodiny hrabú a odvážajú lístie a ďalší zelený "odpad" zo záhrady, aby si potom v obchode kúpili kompost. Pritom vlastné kompostovanie je super aj pre lenivých záhradníkov. Príroda sa o všetko postará sama. 

Pozrite si aj: Aký štýl domácnosti sa k vám hodí? Zistíte to okamžite vďaka týmto pravidlám

Poznáte základné pravidlá kompostovania? Nie sú zložité, avšak na to, aby ste sa mohli na konci tešiť z dobrého a kvalitného kompostu, treba poznať správny postup a aj ho dodržať. Nebojte, nie je to až také zložité - zvládnete to na svojej záhradke aj vy!

Pridajte sa k Tormovej a Šmahelovi: TAKTO pomáhajú životnému prostrediu!

 

Bude to tak trochu chémia, a tak trochu aj fyzika, základné pravidlá však nie sú ničím zložitým, kompostovanie nie je žiadnou novinkou, ľudia ho využívajú celé veky. Základom úspechu je okrem správnej dávky trpezlivosti vytvorenie optimálnych podmienok. Kvalitný kompost vám totiž pripravia mikroorganizmy a pôdne organizmy, o ktoré sa musíte dobre starať. Ak to zvládnete, budú si plniť svoje úlohy na sto percent.

Pozrite si aj: Dámy, ste v znamení RYBY? Toto vo vašej domácnosti nesmie chýbať!

Základom je materiál, ktorý do kompostu dávate. Aby ste ho mohli kompostovať, musí mať zvolený materiál vhodnú veľkosť. Tá závisí od zloženia materiálu, ktorý do kompostu vkladáte. Zatiaľ čo drevo, stonky, staré rastliny, slama, zvyšky z rastlín kukurice či tvrdé časti zeleniny sú tvorené hlavne uhlíkom, a teda sa ťažšie rozkladajú, dusíkaté materiály sú zvyčajne mäkšie a vlhšie, a ich rozklad prebieha rýchlo.

Pozrite si aj: Novinka v zariaďovaní: Počuli ste o „lagom" štýle?

Preto platí, že uhlíkaté časti kompostu musíte vopred upraviť zhruba na veľkosť prsta (palca), zatiaľ čo dusíkaté časti môžu byť aj väčšie. A tak pred prikladaním do kompostu drvte, sekajte, strihajte a lámte alebo použite drvičku.

Pridajte sa k Tormovej a Šmahelovi: TAKTO pomáhajú životnému prostrediu!

 

Náš tip: Prečo zmenšovať materiál? Nielenže sa ľahšie rozloží, ale aj vám sa bude s kompostom ľahšie pracovať, napríklad pri obracaní.

Pozrite si aj: O dome nechcela ani počuť, ale...

Čo sa má rado s čím?

Nie je tak úplne jedno, čo do kompostu vložíte. Každý materiál sa správa inak a aby sme zabezpečili vhodné podmienky a správne procesy, musíme dosiahnuť tú správnu kombináciu látok, inak chemické procesy neprebehnú vôbec alebo za sťažených podmienok. V zásade je však dôležité sledovať pomer dvoch vyššie spomenutých látok, teda dusíka a uhlíka. Ich ideálny pomer je 1:1.

Pozrite si aj: Perte a sušte ekologicky, veď chémie je všade už dosť!

Čo do kompostu?

Pokojne siahnite po truse domácich zvierat, po ich podstieľke, kuchynskom (biologickom) odpade, ale aj po zvyškoch zo záhrady. Vložiť môžete aj papier, drevený odpad, slamu, lístie a konáre.

Pridajte sa k Tormovej a Šmahelovi: TAKTO pomáhajú životnému prostrediu!

 

Správne načasovanie

Zatiaľ čo biologický odpad z kuchyne produkujeme po celý rok, lístie máme k dispozícii len v jesennom období, trávu naopak kosíme od jari až do neskorej jesene - do kompostu by sme však mali jednotlivé zložky zamiešavať rovnomerne. Než teda príde tá správna chvíľa, je možné, že budete musieť dočasne odpad pred vložením do kompostéra uskladniť bokom.

Pozrite si aj: Čistučký domov? Týchto 9 vecí vám dokonale vyčistí len obyčajný, lacný lieh

Máte dosť kyslíka?

Teda konkrétne, máte ho dosť v komposte? Bez neho to totiž nepôjde. Správny kompostér - myslíme nádobu na kompostovanie, má dostatok vetracích otvorov. Ak v komposte nie je dostatok kyslíka, začne kompostovaný materiál zapáchať, teplota v komposte výrazne klesne alebo naopak prudko vzrastie.

Pozrite si aj: Muž RYBA: V akom štýle mu zariadiť bývanie, aby vás miloval?

To je chvíľa, kedy musíte siahnuť po vidlách či inom vhodnom pomocníkovi a kompost prekopať. Týmto sa zmes prevzdušní a môže sa znova začať proces rozkladu.

Pridajte sa k Tormovej a Šmahelovi: TAKTO pomáhajú životnému prostrediu!
Zdroj: unsplash.com

 

Pridajte vlhkosť

Áno, je kľúčovou podmienkou. Pri jej nedostatku sa kompostovanie spomalí alebo zastaví, naopak priveľa vlhkosti spôsobí hnitie. Ak sa to stane, spoznáte to vďaka výraznému kyslému zápachu.

Hrubší materiál v komposte znesie viac vlhkosti, ak je materiál v komposte jemný, musíte vlhkosť odvádzať. Vlhkosť pravidelne kontrolujte, ak je materiál príliš suchý, pridajte vodu, ak príliš mokrý, pridajte väčšie suché zložky, respektíve vypustite prebytočnú tekutinu z kompostéru.

Inšpirujte sa kompostovaním v našej GALÉRII. Niektoré kompostéry sú také krásne, že vyzerajú ako bytový doplnok. Ako vybrať správny kompostér? Zistíte v našom VIDEU.

Zdroj: agáta
12.6. 2019 19:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44