19.12. 2020 18:00

Prečo je vianočná ruža symbol Vianoc a ktorá časť z nej je jedovatá?

19.12. 2020 18:00

Prečo je vianočná ruža symbol Vianoc a ktorá časť z nej je jedovatá?

Rastlina, ktorá sa aj na Slovensku stala symbolom vianočného času, sa vlastne vôbec nevolá vianočná ruža ani vianočná hviezda. A ešte je aj jedovatá.

Jej pravý názov je Prýštec najkrajší

O tom, prečo sa práve táto rastlina stala symbolom Vianoc, by sa dalo polemizovať. Jedným z vysvetlení je, že jej tvar pripomína hviezdu, ktorá je symbolom vianočných sviatkov. A práve preň sa vraj stala súčasťou vianočnej výzdoby aj v našich končinách. Ako sa ku nám dostala a ako sa o ňu treba správne starať? A viete, že vám pokojne môže vydržať aj roky?

Spoza oceánu

Pôvod má v Strednej Amerike, najmä v Mexiku. Táto rastlina sa v súvislosti s Vianocami začala objavovať začiatkom 20. storočia. Najskôr si získala popularitu v Severnej Amerike, najmä v Hollywoode, kde sa tešila veľkej obľube. Odtiaľ sa už potom dostala aj do Európy, kde sa veľmi rýchlo rozšírila a stala sa obľúbeným doplnkom na Vianoce.

Vianočná ruža.
Vianočná ruža.
Zdroj: gettyimages

Najtradičnejšia je síce červená farba, rozsiahlym šľachtením však vzniklo aj mnoho iných farieb ako sú lososová, žltá, biela, mramorovaná, ale aj dvojfarebná variácia. Farbu vianočnej hviezdy si teda môžete prispôsobiť aj k svojej vianočnej výzdobe.

Zdroj: Ľudmila
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
19.12. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44