8.3. 2017 6:00

Poznáme najsilnejší záhradný trend pre rok 2017

8.3. 2017 6:00

Poznáme najsilnejší záhradný trend pre rok 2017

V jednoduchosti je pokoj - tvrdí záhradný architekt Ferdinand Leffler. Za najvýznamnejší trend v záhradníctve pokladá odklon od prekombinovaných a zbytočne okázalých záhrad.

Poznáme najsilnejší záhradný trend pre rok 2017


„Netlieskame množstvu investovaných peňazí do záhrady, ale citu pre budovanie kompozície, príbehu, záhrady ako celku"
. Podľa skúseného záhradného architekta, ktorý, mimochodom, realizuje záhrady nielen po celom Česku a Slovensku, ale po celom svete, si stále viac ľudí chce v záhrade prinavrátiť spomienku z detstva.

Poznáme najsilnejší záhradný trend pre rok 2017

5 najväčších chýb slovenských záhrad - a ako sa im vyhnúť

„Veľa ľudí si dobre spomína na záhradu z detskej perspektívy - milovali zákutia, v ktorých sa mohli skryť či na chvíľu stratiť. Aj v dospelosti sa im záhrada spája s túžbou po spomalení, pokoji, dobití energie. Záhrada, ktorá napodobňuje exotické koncepty alebo má priveľa poínt, však neumožní mysli, aby sa odpútala, uvoľnila."

Poznáme najsilnejší záhradný trend pre rok 2017


Ďalším silným trendom je podľa Lefflera ekologický (alebo aspoň ekologickejší) prístup k záhradníctvu. To znamená predovšetkým efektívne narábanie s dažďovou vodou. Plytvať ňou v trativodoch alebo odtokoch je podľa odborníka hriech. „Vo viacerých krajinách začína byť úplne reálny nedostatok vody a je nutné, aby sme sa zaoberali otázkou, ako s ňou rozumne zachádzať najmä v záhrade, kde jej spotreba môže byť enormná práve pre nerozumnú výsadbu."

Máte psa - záhradníka? Poradíme vám, ako jeho vyčíňanie udržať na uzde

Návrat k prirodzenosti znamená okrem iného aj návrat k lokálnym materiálom a rastlinám. Drevo na podlahu terasy alebo kamenné múriky sa podľa najnovších trendov už nevozia cez pol planéty, záhradníci, záhradní architekti a majitelia pozemkov sa čoraz viac zaujímajú o miestne zdroje a hlavne, regionálnu históriu. Čoraz častejšie berú inšpiráciu z odpovedí na otázku „Ako to tu robili ľudia v minulom storočí?"

Poznáme najsilnejší záhradný trend pre rok 2017


Záujem o miestne rastliny je pritom často aj veľkou úsporou - energie, vody, aj peňazí a námahy. „Kým rozmaznanej holandskej hortenzii sa v slovenskej záhrade nemusí dariť bez výraznej a pravidelnej chemickej podpory, je mnoho domácich druhov kvetov, ktoré v záhrade rovnako krásne vyniknú, dokonca sa rozbujnejú oveľa rýchlejšie," hovorí Leffler. Ak odborník správne vyhodnotí pôdu a lokalitu, majitelia sú vraj nadšení z rýchleho výsledku. „Neraz si všímame, že developeri postavia celú ulicu na ornej pôde, no počas výstavby ju tak zničia, že vysadené stromy sa ani za pár rokov absolútne nezmenia, nerozrastú." Pri výbere rodinného domu by sa podľa neho mali záujemcovia poradiť s odborníkom aj o tom, v akom stave je pôda v záhrade. Investícia do jej zveľadenia sa totiž môže neskôr predražiť práve tým, že to podcenili.

Zdroj: nonka
8.3. 2017 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok