Keď nám hnijú korienky a stonky rastlín
Rastlinky môžu svoju chorobu prejavovať napríklad hnilobou koreňov a stoniek, ktorá býva spôsobená rôznymi baktériami alebo hubami. Ich výskyt však často súvisí práve s našou zlou starostlivosťou, keď substrát príliš hnojíme a polievame. Substrát však môže byť zamorený aj mikroorganizmami.
Molica skleníkova
Je ľahko rozpoznateľná, pretože pripomína bielu mušku. Škodí dvoma spôsobmi a to cicaním rastlinných štiav a vylučovaním sladkých lepkavých štiav, tzv. medovice. Dospelé jedince dorastajú do veľkosti 1,5 – 5 mm. Medzi rastliny, ktoré sú najčastejšie postihnuteľné týmito škodcami patria muškáty, ibištek a fuksia, ale napáda aj uhorky, papriky a rajčiny.
Molica skleníková nie je v našich podmienkach schopná voľne prezimovať. Ale vo vhodných podmienkach v izbe a v skleníku prebieha vývoj nepretržite. Na napadnuté rastliny je nutné okamžité postriekanie fungicídom, ktorý treba opakovať viackrát sebou. Postrek aplikujeme vonku. Proti škodcovi sa úspešne využíva biologický boj pomocou moličiara skleníkového, ktorý kladie vajíčka do lariev molice skleníkovej.
Roztoče
Pri roztočoch je badateľné deformovanie listov, sú krehké a stáčajú sa. Na listoch môžu vznikať biele bodky. Vycicané miesta a naplnia vzduchom a list začne šedivieť. Ak je napadnutie veľmi rozšírené, objavia sa chumáče podobné vate. Dôležité je, aby sme odstránili všetky napadnuté časti a postriekali rastlinu insekticídom.
Vošky
Patria medzi najčastejšie rozšírené škodce, ktoré dokážu prenášať aj vírusové ochorenia. Je nutná pravidelná kontrola rastlín a včasné zasiahnutie povolenými prípravkami.
Štítničky
Škodca má veľkosť do 5 milimetrov a na listy kladie veľké množstvo vajíčok. Vyciciava šťavu z listov a zároveň vylučuje sekrét, ktorým sa rastlina oslabuje. Následkom toho sa listy deformujú, vädnú a opadávajú. Ak ide o väčšie napadnutie, je potrebné tiež odstrániť napadnuté listy, prípadne rastlinu presadiť a izolovať od ostatných izbových kvetín.
Pri napadnutí rastlín štítničkou, môžete vyskúšať aj domáci recept. Škodcu odstránite kefkou a potriete roztokom 1 vrchnáčika denaturovaného liehu a kúska mazľavého mydla, ktoré sa dá rozpustiť do litra vody. Prípadne do litra vody nalejte dve lyžice oleja a postriekajte listy. Pri oleji však postupujte opatrne, aby sa jeho nadmerným používaním nezalepili póry listov, ktoré by potom nemohli dýchať.
Strapky
Listy napadnuté týmto hmyzom sa sfarbujú na bielo a majú strieborný lesk. Postupom času sa do buniek rastlín dostávajú huby, ktoré spôsobujú hnedé až čierne sfarbenie.
Prevencia je najdôležitejšia v jarnom a jesennom období. Strapky nemajú rady vlhký vzduch a žltú farbu. Preto použitým žltého črepníka a obmedzením suchého a teplého vzduchu, zamedzíme ich rozmnožovaniu.
Nie všetko, čo sa prejavuje ako choroba, aj skutočne chorobou je
Dôležité je tiež si uvedomiť, že nie každý pre nás negatívny prejav rastliny, znamená napadnutie nejakých škodcom. Ak nám napríklad rastliny počas zimy začnú zhadzovať listy, nadstavujú sa tým iba na klesajúcu intenzitu svetla, čo je podmienené aj krátkym dňom a zamračenejšou oblohou. Nesnažte sa preto hneď opadávanie zastaviť hnojením a zálievkou.
Rovnako biely povlak na povrchu substrátu, nemusí byť príznakom choroby, ale môže ísť o jav nadmernej zálievky, väčšieho množstva vápnika alebo solí. Polievať treba potom až vtedy, keď pôda úplne preschne a povlak postupne zmizne.