26.5. 2008 4:00

Pitný režim pre záhradu

26.5. 2008 4:00

Pitný režim pre záhradu

Rastliny sú tvorené vodou priemerne zo sedemdesiatich percent.

Pitný režim pre záhradu
Keď sa im vlahy nedostáva, veľa z nich nezostane! Preto premýšľajte o zavlažovaní skôr, než nastanú horúčavy.

Spôsobov ako nahradiť nespoľahlivý dážď, je mnoho od zložitých systémov, ktoré pracujú celkom za vás, po najrôznejšie lacnejšie improvizácie, ktoré poslúžia tiež záleží na tom, koľko chcete do vodného komfortu investovať. Voda na kľúč Automatické systémy prestali byť cenovo nedostupné a sú stále chytrejšie.

Zmerajú, ako je zem vlhká, a všetky smädné kvetiny i dreviny zásobujú podľa potreby na ich raste a zdraví je to vidieť. Oproti menej sofistikovaným časovým spínačom šetria vodu, zvlášť pokiaľ ste na dovolenke. Rozstrekovače sa dajú vybrať a nastaviť podľa potreby, iné sa hodia k drevinám a iné plošne pokropia rozľahlý trávnik. Automatickým rozvodom vody môžete zaopatriť aj kvetiny v nádobách na terase či balkóne. Niektoré sa dajú napojiť dokonca na počítač, ktorý ich bude s pomocou špeciálnych programov riadiť.

Možno nie ste až tak náročným záhradkárom a obzeráte sa po niečom menej nákladnom. Potom vám príde vhod napríklad recept na kvapkovú závlahu. Do hadice sa prevŕtajú malé otvory a tá potom, napojená na kohútik, púšťa vodu po kvapkách na zvolené miesta. Zavedenie chce trochu trpezlivosti a skúšania, ktorá veľkosť otvorov a pootočenie kohútika je vyhovujúce. Ďalej však bude hadica zásobovať rastliny rovnomerne, ako to majú rady a môžete bez obáv odísť aj na dovolenku.

Špeciálne dierkované nástavce či hadice v súčasnosti už môžete aj kúpiť. Zlato v odkvape Zbieranie vody zo strechy má mnoho výhod dážď je zadarmo, mäkká dažďová voda je pre rastliny blahodarná a vyhovuje im ďaleko viac než chlórovaná vodovodná či často tvrdá studničná. Navyše sa môže ohriať, čo korene rastlín rovnako ocenia. Zvlášť u chalúp sú drevené sudy štýlové, vhodné nádoby ale môžete nájsť ku každému typu stavby. Vodu môžete viesť v odkvape až do sudu. Nie ste však nútení roznášať vodu v kanvici. V ponuke sú špeciálne čerpadlá pre tento účel, ktoré vložíte do nádoby a dažďovou vodou zalievate pohodlne z hadice.

A pokiaľ máte dom na kopci, postačí vám napríklad aj samospád. Závlahové pravidlá Rastliny zavlažujte ráno či večer, za horúceho slnečného poludnia by im voda spôsobila skôr škodu zvlášť studená. Pokiaľ však niektorá, napríklad presadená rastlina smutne volá "vodu, vodu", a zdá sa, že večer bude neskoro, doprajte jej vodu dlho odstátu a slniečkom ohriatu. Kto šetrí, má za tri Časť zavlažovania tiež môžete nahradiť jednoducho tým, že zabránite odparovaniu vody. Účinné je mulčovanie, znateľný efekt majú aj dreviny brániace vetru, aby vašu záhradu vysušoval. autor: Violka

Zdroj: violka
26.5. 2008 4:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44