8.9. 2020 12:00

Päť najväčších chýb, ktoré robia skoro všetci majitelia záhrad. Aj vy?

Päť najväčších chýb, ktoré robia skoro všetci majitelia záhrad. Aj vy?

Foto: shutterstock

Pri stavbe rodinného domu nezabúdajte ani na záhradu. Snažte sa ju založiť tak, aby vám prinášala viac radostí ako starostí a aby bola pekná nielen počas teplých dní, ale aj v zime.

1. Bez plánu to nepôjde

Kým niečo v záhrade začnete robiť, zoberte si papier a ceruzku a zamyslite sa nad tým, kde čo bude, kadiaľ povedú chodníčky, ako sa dostanete k bráne, k záhradnému domčeku, k pergole… a pozor, nech nie sú hrboľaté, ťažko sa vám z nich bude odstraňoavť sneh! Po naplánovaní chodníčkov sa zamerajte na výsadbu  rastlín. Základné pravidlo hovorí, že k plotu patria väčšie stromy, pred ne sa vysádzajú kríky a úplne dopredu kvety. Aby bola záhrada celoročne pekná a striedajte ihličňany s opadavými stromami.

2 V lete voda, v zime veľká diera

Po bazéne v záhrade túži veľa ľudí, ale iba dovtedy, kým ho nemá. Ak máte malé deti, treba na ne dávať stále pozor, pre staršie deti je zaujímavý, iba ak si môžu zavolať partiu kamarátov. Zamyslite sa radšej nad vírivkami, do ktorých sa môžete ponoriť aj v zime a sú menej náročné na údržbu aj financie.

Takýto veľkorysý bazén vyžaduje veľa peňazí aj starostlivosti.
Takýto veľkorysý bazén vyžaduje veľa peňazí aj starostlivosti.
Zdroj: Internet

3. Pozor na to, čo zasadíte

Pri nových záhradách by každý majiteľ najradšej okamžite videl zeleň a mal všetko krásne. Preto sa neraz uchýli k rýchlorastúcim popínavkám. Tie sú pár rokov krásne, zakryjú aj nepekné miesta, avšak keď sa „chytia“, už sa ich ťažko zbavíte a budete ich mať po celej záhrade. Premyslite to vopred.

autor:  Daniela
8.9. 2020 12:00
Diskusia  ()
Diskusia
44