10.8. 2022 12:00

Padá vám zo susedovho stromu ovocie na pozemok? Odborník radí, kto je v práve

Padá vám zo susedovho stromu ovocie na pozemok? Odborník radí, kto je v práve

Foto: Getty Images

Susediace záhrady sú často bližšie, ako by sme chceli. Vzájomné vzťahy bývajú rôzne, a tak je na mieste rada od právnika, pokiaľ susedovo ovocie padá ku vám na pozemok.

Právo hovorí jasne - ovocie, ktoré prevísa alebo padá na cudzí pozemok, patrí tomu, komu patrí strom. Takže majiteľovi pozemku, na ktorom je strom vysadený. Dokonca po dohode môže vlastník stromu vstúpiť na susedov pozemok. Toto právo by sused nemal odoprieť, ale vlastník spadnutého ovocia nemôže kvôli zberu vstupovať na pozemok iného kedykoľvek a bez jeho vedomia.

Podľa § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka sú vlastníci susediacich pozemkov povinní umožniť na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, ak to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb.

Pri prípadnom vstupe na susedov pozemok za účelom pozberania plodov sa treba správať tak, aby nedochádzalo ku škodám, ktoré by ste museli nahradiť. Takou škodou by mohol byť napríklad pošliapaný záhon kvetov, poškodený záhradný nábytok či poškodené časti malých záhradných stavieb a pod.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
10.8. 2022 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok