3.1. 2020 6:00

Nie, nezbláznili sme sa! Existujú hotely pre hmyz: Presvedčte sa

Nie, nezbláznili sme sa! Existujú hotely pre hmyz: Presvedčte sa

Foto: gardentherapy.ca

Tento hotel nebude vôbec obyčajný! Nie je totiž určený pre klasických turistov, ale pre prirodzených obyvateľov našich záhrad a bezprostredného okolia. Hovoríme o hmyze, ktorý žije okolo nás a pre svoju užitočnosť si zaslúži nielen náš obdiv, ale aj výdatnú pomoc!

Iste ste si všimli, že v posledných rokoch ubúda v našom okolí hmyzu. Ide predovšetkým o tzv. užitočný hmyz, podľa odborníkov však ubúdajú všetky druhy hmyzu čo je spôsobené hlavne intenzívnou činnosťou človeka a pričastým používaním chemikálií. Ako teda pomôcť hmyzu v našom okolí?

Viete, kde môže hmyz bezpečne prezimovať?
Viete, kde môže hmyz bezpečne prezimovať?
Zdroj: Arterra, getty images

Poďme napraviť škody

Za zníženým počtom hmyzu v našom okolí je predovšetkým ľudská činnosť. Mestské prostredie a čoraz častejšie aj to vidiecke upravujeme tak, že vznikajú holé a strohé priestory a záhrady, v ktorých pre hmyz a rôzne drobné živočích nie je takmer žiadny priestor a vhodné životné podmienky.

Preto môžeme podniknúť hneď viacero krokov, ktorými budeme nielen lákať hmyz späť do našich záhrad, terás a balkónov, ale budeme aktívne vytvárať podmienky pre ich život počas celého roka, a teda aj počas zimy. Práve na to slúži tzv. hmyzie hotely alebo hmyzie centrá. Je možné, že ste sa už s nimi stretli, či ste dokonca dostali chuť postaviť si svoje vlastné.

Privítajte u seba rôzne druhy hmyzu, napríklad aj včely samotárky.
Privítajte u seba rôzne druhy hmyzu, napríklad aj včely samotárky.
Zdroj: unsplash.com

Mnoho rôznych druhov užitočného hmyzu potrebuje prezimovať a snaží sa o to aj v blízkosti našich domovov. Avšak moderná výstavba a minimalistické, strohé záhrady s nízkym trávnikom a niekoľkými ozdobnými rastlinami im ponúkajú len minimálne možnosti ako prečkať zimu a ako na jar objaviť vhodné miesta na rozmnožovanie. Pokračovanie na 2. strane.

Pozrite si fotky hmyzích centier v našej galérii.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
3.1. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44