18.2. 2020 18:00

Najvyšší čas na klíčenie a sadenie semienok: Nezabudli ste?

Najvyšší čas na klíčenie a sadenie semienok: Nezabudli ste?

Foto: Westend61, getty images

Aj keď sa zdá, že jar je ešte ďaleko, dobrý záhradkár vie, že je najvyšší čas začať sa venovať výsevu semienok. A je jedno, či máte odložené vlastné semená z minulého roka, alebo ste neodolali nákupu pestrých balíčkov plných semienok krásnych kvetín, zeleninky či byliniek!

Poďme teda na to! Ak ste v obchode nakúpili rôzne semiačka, postupujte podľa návodu na obale. Je tam uvedené kedy sadiť do skleníka a kedy vysádzať von, v akom rozostupe i kedy budete môcť zbierať úrodu. Do kalendára si určite poznačte čas vhodného výsevu, aby ste ho nepremeškali. Naopak, prílišná horlivosť sa neoplatí, rastliny sa vám zbytočne vysilia a vy im nebudete môcť poskytnúť dostatok svetla a tepla pre správny rast.

Už ste sa venovali odloženým semienkam? Čo najskôr by ste ich mali skontrolovať a pripraviť výsadbu.
Už ste sa venovali odloženým semienkam? Čo najskôr by ste ich mali skontrolovať a pripraviť výsadbu.
Zdroj: darrya, getty images

Klíčime spolu

Na výsev sú ideálne semená z predchádzajúcej sezóny. Neznamená to však, že ak ste objavili v zásuvke zabudnuté semená spred dvoch troch rokov, je všetkému koniec. Časť z nich bude určite životaschopná, hlavne ak ste ich správne vysušili a uskladnili. Teraz si môžete spraviť test a to ponorením do vody.

Pripravte si misku s odstátou vodu a vložte do nej semienka. Počkajte tridsať minúť a semená pozorujte. Tie dobré klesnú postupne na dno, tie prázdne a nevhodné ostanú plávať na hladine. Môžete sa ich zbaviť. Semiačka, ktoré klesli môžete osviežiť pobytom vo vode a následne vysadiť.

Spôsob výsadby semienok voľte podľa druhu rastliny.
Spôsob výsadby semienok voľte podľa druhu rastliny.
Zdroj: ZenShui/Michele Constantini, getty images

Ako na to doma?

Je to skutočne jednoduché.  Nájdite si v domácnosti teplé a slnečné miesto, ideálne na vnútornom parapete alebo na stole či polici pri okne. Mnohí začiatočníci robia chybu v tom, že vysádzajú semená príliš nahusto. Vzdialenosť medzi vysadenými semenami môžete odmerať napríklad pomocou pravítka alebo si môžete pomôcť pri výsadbe položením pletiva na výsevnú plochu. Do každého oka vložíme jedno, prípadne dve semená. Pokračovanie na 2. strane.

Pozrite si, aké je sadenie zábavné v našej galérii.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
18.2. 2020 18:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44