9.12. 2019 9:00

Najlepší pomocníci proti voškám: Pozvite si do záhrady lienku a zlatoočku

9.12. 2019 9:00

Najlepší pomocníci proti voškám: Pozvite si do záhrady lienku a zlatoočku

Foto: unsplash.com

Vídate ich vo svojej záhrade? Ak nie, iste poznáte škodcov, ktorí vám s veľkým apetítom zožerú nielen vašu úrodu, ale poškodia všetko, na čo prídu. Než ich však privítate v záhrade, dobre sa na na pozrite zblízka!

Naše záhrady, terasy aj balkóny zvyknú byť počas sezóny pod útokom nepríjemných vošiek. Kto s nimi mal tú česť, iste vie, ako účinne dokážu zdecimovať nielen sadenice, ale hoci aj bežné izbové rastliny. Samozrejme, príroda nám ponúka pomoc v podobe šikovných nepriateľov vošiek. Tými najznámejšími sú lienka a zvláštne stvorenie s menom zlatoočka.

Lienka v záhrade je dobrým znamením.
Lienka v záhrade je dobrým znamením.
Zdroj: unsplash.com

Privítajte ich v záhrade

Lienka je mimoriadne zaujímavý a užitočný návštevník. Ak máte v záhrade lienky, je to jasný signál, že na blízku budú aj vošky. Lienky sa totiž dokážu za potravou presúvať. Prezimujú v záhrade napríklad v kope lístia, preto im nezabudnite pripraviť vhodné zimovisko. S prvými jarnými dňami potom nakladú vajíčka na spodnú stranu listov. Jedna lienka ich vyprodukuje aj 400. Už po týždni môžete pozorovať modrosivé larvy zdobené žltými škvrnkami. Majú poriadny apetít a hneď sa pustia do vošiek v okolí.

Tým sa ich život lovca nekončí, prechádzajú celkovo štyrmi vývojovými obdobiami, pričom do roka sa liahnu až dva razy. Každá jedna lienka za život zožerie dokopy okolo 5 000 vošiek. Je však dobré vedieť, že lienky sa nepúšťajú do všetkých druhov, niektoré sú pre ne jedovaté.

domček pre lienku
domček pre lienku
Zdroj: lb

Hodila by sa vám lienka ako pomocník?

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
9.12. 2019 9:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44