12.1. 2020 6:00

Myslíte si, že si v zime od záhrady oddýchnete? Ste na omyle! Toto musíte robiť aj naďalej

Myslíte si, že si v zime od záhrady oddýchnete? Ste na omyle! Toto musíte robiť aj naďalej

Odložili ste záhradný nábytok, zazimovali náradie a máte pocit, že do jari môžete oddychovať s vyloženými nohami? Vyvedieme vás z omylu.

Dobrý záhradník nezaháľa ani v zimných mesiacoch, keď záhradu pokryje sneh. I v tomto období môžete vykonávať mnoho činností priamo v záhrade, ale aj z pohodlia svojho kresla.

S pílkou v ruke

Zimné mesiace sú vhodné na rez kvitnúcich krov, napríklad wisterie, ruže, na rez okrasných aj ovocných drevín. Staršie ovocné stromy znesú radikálnejší rez, podporíte tým úrodu. Slivky, čerešne a ostatné kôstkoviny však v zime nerežte, môžete tým spôsobiť vyššiu náchylnosť na hubovité ochorenia. V zime si môžete pripraviť odrezky zo stromov a krov, ktoré stačí zapichnúť do zeme. Pri reze používajte čisté a ostré náradie, aby ste nepoškodili stromy a neprenášali ochorenia.

Ostrihajte živý plot

V zime môžete ostrihať alebo úplne zmladiť živý plot. Neprekážajú vám vo výhľade žiadne listy a dokážete rezať oveľa presnejšie. Pravidelné orezávanie živých plotov prispieva k udržaniu pekného tvaru a k zahusteniu plota.

EBE 16 Cordillera - Na snímke kone ťahajú sane na čerstvo napadanom snehu na lúke po víkendovej snehovej búrke neďaleko Cordillery v americkom štáte Colorado 16. decembra 2019. FOTO TASR/AP
A horse-drawn sleigh makes its way across the fresh snow in a meadow Monday, Dec. 16, 2019 near Cordillera, Colo. The weekend storm dropped nearly 30 inches of fresh snow in the valley. (Chris Dillmann/Vail Daily via AP)
Zdroj: Chris Dillmann

 

Môžete upraviť alebo zlikvidovať prerastený brečtan alebo iné rastliny, ktoré konceptuálne nezapadajú do záhrady. Ak ešte pôda nezamrzla, môžete vykopať a presunúť na iné miesto „spiace" rastliny. Do jari stihnú zakoreniť.

Chráňte dreviny

Ak ste ešte nestihli, teraz môžete natrieť kmene stromov zriedeným vápnom, ktoré ich ochráni pred škodcami aj kolísaním teplôt. Na kmene môžete prilepiť i pásky, ktoré zvýšia ochranu pred škodcami. Zviažte koruny kvitnúcich krov, aby ich ťažká snehová pokrývka nepolámala.

A keď nemrzne, polievajte dreviny a ihličnany. Dvojročné rastliny ochránite pred mrazmi netkanou textíliou. Vysejte trvalky, ktoré potrebujú cez zimu premrznúť. Skontrolujte stav cibuľovín a hľúz, ktoré chcete vysadiť na jar.

Ovocie a zelenina

V záhonoch ešte ostali zimné druhy zeleniny, napríklad pór, čínska kapusta, zimný šalát a špenát. Zbierať môžete vňať z pažítky, pretržlenu i nové listy byliniek. Liečivé rastliny citlivé na mrazy prekryte čečinou a lístím. Dokončite hnojenie a prekopanie záhonov. Vysejte do nádob kôpor, žeruchu, hrášok, šošovicu. Pravidelne kontrolujte uskladnené ovocie a zeleninu a zhnité kusy odstraňujte. Pokračovanie na 2. strane.

Myslíte si, že si v zime od záhrady oddýchnete? Ste na omyle! Toto musíte robiť aj naďalej

 

Zdroj: radomír
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
12.1. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44