26.11. 2022 6:00

Moderná farma na sídlisku: V Petržalke pestujú zeleninu netradične

26.11. 2022 6:00

Moderná farma na sídlisku: V Petržalke pestujú zeleninu netradične

Foto: MIROSLAV MIKLAS

Filip vlastní hydroponickú farmu. Predtým si pestovanie takýmto spôsobom skúšal v pivnici paneláku, v súčasnosti sa farma nachádza vo veľkej prenajatej hale v Petržalke.

Unikátna farma, ktorú ocenia najmä milovníci zdravej výživy, má názov HAUSNATURA a jej zakladateľom je IT-čkar Filip Toška (35).
Ide o prvú a najväčšiu slovenskú mestskú vertikálnu (zelenina je pestovaná v regáloch nad sebou-tento spôsob šetrí miesto) a hydroponickú (zelenina je zasadená priamo vo vode/živnom roztoku, nie v pôde) farmu. "Okrem iného šetrí takýto spôsob pestovania životné prostredie, pretože je zelenina pestovaná priamo tam, kde sa neskôr skonzumuje," vysvetlil Filip.

Zelenina, ktorá je pestovaná takýmto spôsobom má neustály prísun všetkých živín, ktoré potrebuje. Dokáže teda vyrásť rýchlejšie a lepšie. "Pre porovnanie - bežný šalát rastie asi 6-8 týždňov v pôde. My ho vypestujeme asi za dva týždne do baby formy," hovorí Filip s tým, že rastliny tiež môžu byť nasadené hustejšie na sebe. Priznáva, že zelenina vypestovaná takýmto spôsobom je o niečo drahšia, ako je klasická.

Fotografie z farmy v galérii >>>

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
26.11. 2022 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok