6.7. 2020 21:00

Máte psa – záhradníka? Vieme, ako udržať jeho vyčíňanie na uzde

Máte psa – záhradníka? Vieme, ako udržať jeho vyčíňanie na uzde

Foto: Shutterstock

Možno ste niekedy tiež na vážkach, kto z toho vyjde bez ujmy na zdraví - štvornohý autor diery v záhone - alebo aspoň raz vyhrá pestovaná a nie najlacnejšia záhrada. Tu je pár tipov, ako mať oboje v dobrej kondícii - psa aj zeleň.

Poznajte svojho psa

Každý pes má trochu inú povahu, ale rovnako platí, že určité plemená majú veľmi podobné sklony. Napríklad bígli radi robia diery v plote a utekajú - lákajú ich totiž vône a zvuky spoza plota. Majú veľa energie a potrebujú sa vybúriť. Teriéri bývajú majstrami v kopaní. Ak by ste chceli premeniť záhradu na ementál, teriér bude váš najlepší a hlavne neúnavný pomocník. Labradori a zlatí retrieveri sa zasa s veľkou pravdepodobnosťou vymáchajú aj v tom najmenšom jazierku či kaluži. Ak sa budete zaujímať o to, aké má vlastnosti váš pes, ľahšie sa vám podarí znížiť počet jeho záhradných pokusov. Nehovoriac o tom, že mnohé psy „záhradníčia" jednoducho z nudy. Záujmom o psa dosiahnete nielen jeho lepšie poznanie, ale ja s ním nadviažete lepší vzťah.

Budujte cestičky

Aj ten najmenší pes je presvedčený, že „jeho" dom a záhrada sú jeho kráľovstvami, ktoré treba neustále kontrolovať a chrániť. Namiesto toho, že ho budete neustále okríkať, aby nepobehoval (čo sa rovná potláčaniu jeho základných inštinktov, a teda veľa šťastia!), zapojte jeho ochranárske schopnosti do záhradnej architektúry. Napríklad tým, že si v záhrade vybudujete pekné meandrovité chodníčky a cestičky, po ktorých bude pes môcť behať. Určite by mali viesť aj popri plote, aby mal celý „revír" pod kontrolou. Naviac, takto budete mať prehľad o neporušenosti a odolnosti plota aj vy.

Psíkovi treba v záhrade urobiť zaujímavé miesta.
Psíkovi treba v záhrade urobiť zaujímavé miesta.
Zdroj: Shutterstock

Myslite pritom aj na výber materiálu, ktorý použijete na cestičky. Betón, tehla, okrúhliaky alebo dlažobné kocky sú pohodlné a bezpečné tak pre človeka ako aj psa. Rozhodne sa však vyhnite ostrej mulčovacej drti (napríklad z kakaa). Ak máte dlhosrsté plemeno, asi nebude rozumné mať cestičku z nejakej jemnej zmesi, ktorá by sa mu lepila na chlpy na labkách. Ušetríte si tak kopec umývania a čistenia.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
6.7. 2020 21:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44