Máte čierne orechy? Rady, čo robiť so stromom aj s plodmi

Máte čierne orechy? Rady, čo robiť so stromom aj s plodmi

Foto: Lea Lejla Marušicová

Tešíte sa na úrodu orechov, ale máte sčerneté plody? Príčinou je muška vrtivka orechová. Magazín Záhradkár radí, čo s nazbieranými orechmi a ako proti škodcovi v ďalšej sezóne zakročiť.

Hlavným zdrojom potravy pre larvy vrtivky orechovej je na 3 až 5 týždňov zelené oplodie plocu orecha. To vplyvom ich činnosti napádajú baktérie. Kým larvy sa k jadru nedokáže dostať, hniloba, žiaľ, áno. Následkom poškodenia oplodia teda môže dochádzať k sekundárnym infekciám, ktoré spôsobujú hnedé až čierne škvrny na orechu.

Opatrenia pre stromy

Z mechanických spôsobov ochrany sa odporúča najneskôr v júni prikryť pôdu pod stromami netkanou textíliou, ktorá zabráni vyletovaniu dospelých jedincov z pôdy. Je potrebné ju tam ponechať až do jesene – do opadu všetkých orechov, aby sa zabránilo zavŕtaniu lariev do zeme.

Odporúča sa spadnuté orechy priebežne zbierať a málo napadnuté plody očistiť od oplodia, ktoré môže obsahovať ešte larvy. Takýto odpad aj úplne sčerneté orechy je potrebné zlikvidovať. Pred zimou je vhodné plochu pod stromom zrýľovať.

Netkanú textíliu rozprestrite pod stromy aj od polovice augusta. Zabráni larvám vrtivky preniknúť do pôdy a prezimovať v nej.
Zdroj: Ján Tancik
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
17.9. 2023 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok