14.11. 2019 17:20

Máme zoznam byliniek, bez ktorých to v kuchyni nejde a dokážete si ich pestovať celoročne

14.11. 2019 17:20

Máme zoznam byliniek, bez ktorých to v kuchyni nejde a dokážete si ich pestovať celoročne

Foto: shutterstock.com

Stačí parapet, trocha slnka a päť minút času na zálievku.

Čerstvé bylinky sú ako zázrak. Obohatia interiér, vylepšia náladu a jedlám dodajú chuť, ktorú ich sušená podoba nikdy nemôžete dosiahnuť. A čo je najlepšie, môžete ich mať bez záhradky, skleníka a dokonca aj počas mrazov. Stačí parapet, trocha slnka a päť minút času na zálievku.

Prečítajte si aj: Na čo sa zamerať pri výbere vane

Radšej zo semienka ako zo supermarketu

Bude to trvať dlhšie, ale ak si vypestujete bylinky zo semienok, budú trvácnejšie ako tie, ktoré si kúpite v supermarkete. Tieto bylinky nie sú učené na dlhodobé pestovanie, ale na konzumáciu. Vydržia vám niekoľko dní aj týždňov, prípadne pomôžu prekonať obdobie, kým vyrastú bylinky zo semienka, ale veľké pestovateľské úspechy s nimi nezažijete. Preto je vhodné zájsť do záhradníctva a kúpiť tie správne bylinné semienka a priesady, ktoré podrastú aj v zime.

Máme zoznam byliniek, bez ktorých to v kuchyni nejde a dokážete si ich pestovať celoročne

Bazalka

Celoročná a doslova multifunkčná bylinka. Od pesta na špagety, cez capresse až po dekorovanie jedál čerstvým lístkom má v kuchyni množstvo využití. Krásne vonia a má pozitívny vplyv na naše zdravie. Vyžaduje len dostatok slnka a južne orientovanú stranu. Pridajte miernu zálievku a máte čerstvé lístky, ktoré využije prakticky všade.

Ostatní práve čítajú: Rebríkové radiátory v kúpeľni sú už minulosť! Pozrite sa na TIETO novinky

Oregano

Opäť si bude žiadať južné okno a oregano sa rozhodne oplatí mať doma v čerstvej forme. Môžete si ho sušiť sami a bude voňať úplne inak ako to, čo kúpite v obchode. Krásne vyzerá, ozdobí kuchyňu a hovorí sa, že je aj viac ako korenie. Dôvod?

Pozrite si aj: Feng šuej radí: TIETO veci nesmiete mať v detskej izbe, inak bude dieťa nepokojné

Je úžasne silný antioxidant, pomáha pri nespavosti, má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Pomôže pri kašli a nachladnutí. Na zimné pestovanie skrátka to pravé. Zároveň tvorí aj základ stredomorskej kuchyne, ktorá sa označuje za najzdravšiu.

Máme zoznam byliniek, bez ktorých to v kuchyni nejde a dokážete si ich pestovať celoročne

Petržlenová vňať

Čerstvá petržlenová vňať je poklad každej gazdinky. Hodí sa na zemiaky, do polievky, je veľmi výraznou koreninou a obsahuje vitamíny aj látky ako tiamín či riboflavín. Vďaka nim je petržlenová vňať pokladom kuchárov, ktorí sa snažia variť zdravo. Ešte aj vyzerá skvele. V kvetináči vám vyrastie do pár dní a môžete si pochutiť. Okrem toho je skutočne krásnym „korením" východne alebo západne orientovaného parapetu, kde sa vňati bude dariť najlepšie.

Čítajte aj: Vlhká a zapáchajúca predsieň? S týmito trikmi to bude minulosť!

Rozmarín

Mráz za oknom mu neublíži v prípade, že si ho umiestnite na južnom okne. Je to významný osviežovač vzduchu a dodáva chuť hlavne pečenému mäsu. Mimochodom, je to kríček, takže si ho môžete trochu tvarovať ako malý voňavý bonsaj. Je lepšie ho kúpiť v záhradníctve, a potom už len kultivovať. Konzumujú sa lístky bez stonky, mladé výhonky si môžete do jedla pridať celé.

Mohlo by vás zaujímať: Ak sa vám páči TENTO štýl, znamená to, že ste drsní, chladní, ale aj elegantní

Šalvia

V zime sa ju oplatí mať na južnom okne. Vynikajúco dochutí napríklad ryby. Skúste ju tento rok na vianočnom kaprovi, budete milo prekvapení. Hodí sa však aj k bravčovému a k teľaciemu mäsu. Veľkým plusom je, že sa bez problémov dokáže vyrovnať aj so suchým vzduchom v interiéri, ktorý je častým problémom bytov počas zimy.

Máme zoznam byliniek, bez ktorých to v kuchyni nejde a dokážete si ich pestovať celoročne

Šalvia má množstvo pozitívnych účinkov a ako jedna z mála byliniek výrazne podporuje sexuálne zdravie a erekciu u mužov. Popíjanie čaju z čerstvej šalvie vo dvojici tak môže byť romantickejšie, ako by ste si mysleli.

Pozrite si v našej GALÉRII, ako štýlovo môžete čerstvými bylinkami vyzdobiť svoju kuchyňu.

autor:  Marcos
14.11. 2019 17:20
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44