27.11. 2019 12:48

Kvákajúca nočná mora alebo dobrí pomocníci?! Ak máte na záhrade žabku, nechajte si ju!

27.11. 12:48

Kvákajúca nočná mora alebo dobrí pomocníci?! Ak máte na záhrade žabku, nechajte si ju!

Foto: Re-actor.net

Máte panický strach zo žiab? Skáču pravidelne vo vašej záhrade alebo naopak túžite prilákať tieto obojživelníky aj na svoj pozemok? Ak sa žiab bojíte, zrejme vás vôbec neuspokojíme tvrdením, že ich počty neustále klesajú. Žiaľ! Bez žiab sa nám totiž žije ťažko.

Prečo myslieť na žaby teraz, na počiatku zimy, keď sú všetky v útlme a spia zalezené kdesi pod kameňmi či pod kopou dreva za domom? Pretože práve teraz je ten najvhodnejší čas plánovať záhradu a práce v nej! Počas zimy si môžete rozvrhnúť nové záhradné prvky, akými sú napríklad prírodné jazierko pre žaby.

Bŕŕŕ, žaba!

Nie každý ich musí mať rád. Sú však mimoriadne užitočné pre vašu záhradu a sú dobrým znamením. Ak ich v záhrade nemáte, môžete ich skúsiť prilákať. Na Slovensku sa stretávame s takmer dvadsiatkou druhov žiab, rovný tucet z nich je podľa odborníkov ohrozený, je teda v našom záujme žabám pomáhať. A ako na to?

Až 20 druhov žiab nájdeme na našom území.
Až 20 druhov žiab nájdeme na našom území.
Zdroj: profimedia.sk

Na zimu im pripravíme pokojné miesta, kde sa môžu ukryť a prezimovať. Milujú škáry medzi kameňmi, kopy dreva a konárov, ale aj pareniská. Na jar, často ešte so snehovou prikrývkou, idú klásť vajíčka do vody. V nej sú ukryté ich vajíčka a následne vyliahnuté žubrienky a pulce. Až po dokončení vývoja sa dospelá žaba vyberá na súš a neraz cestuje aj na dlhé vzdialenosti. Mnoho ľudí očakáva žaby iba pri vode, pravdou je, že ich neraz stretnete aj ďaleko od rybníkov či iných tokov.

Dobrí pomocníci

Prečo je žaba dobrým pomocníkom záhradníka? Hlavne preto, že je vynikajúci lovec hmyzu. Presne toho hmyzu, ktorý vás otravuje pri príjemnom posedení na záhrade a ktorý vám ničí vašu úrodu a rastliny. Žaby by preto mali byť neoddeliteľnou súčasťou zdravého ekosystému.

Záhrada s jazierkom môže byť rajom pre drobné živočíchy.
Záhrada s jazierkom môže byť rajom pre drobné živočíchy.
Zdroj: Matúš Lago

Náš tip: Ak ich chcete prilákať do záhrady, vytvorte im vhodné podmienky, ideálne vodnú plochu, v ktorej sa môžu rozmnožovať. V okolí vysaďte rastliny ponúkajúce dostatok tieňa. Jazierko alebo nádoba pre žaby nesmie mať filtrovanú, ani chemicky upravenú vodu, použite radšej tú dažďovú. V jazierku vytvorte rôzne hĺbky, vložte kamene či kusy dreva. Okraje vodnej plochy alebo nádoby by mali byť vhodné na zachytenie, aby sa žaba mohla vyšplhať bezpečne von.

Pozor, vaše jazierko nesmie byť filtrované, zariadenie by vám zničilo vajíčka i drobné pulce, preto do neho zasaďte rastliny, ktoré budú produkovať dostatok kyslíka.

Koncert zadarmo

Možno vás nevyrušujú ani tak samotné žaby, ale skôr ich hlasové prejavy. Je pravda, že môžu byť dosť výrazné. Tieto zvuky sú však signálom, že vo vašom okolí je zdravé prostredie, v ktorom sa týmto živočíchom darí, čo je dobrá správa hlavne pre vás. Je skvelé prijať život na vidieku taký, aký je, aj s jeho zvukovými prejavmi. Ak však chcete žaby odlákať od svojho domu, zistite, čo ich ku vám priťahuje a tento zdroj odstráňte.

 Pozrite si v našej galérii keramický domček, v ktorom im pomôžete prezimovať.

Žaby v záhrade môžu byť hlučné.
Žaby v záhrade môžu byť hlučné.
Zdroj: Jaroslav Slašťan
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
27.11. 2019 12:48
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44