13.9. 2022 6:00

Krása, čo spravili z bežnej záhrady: Inšpirujte sa premenou z Česka

13.9. 2022 6:00

Krása, čo spravili z bežnej záhrady: Inšpirujte sa premenou z Česka

Foto: Atelier Flera

Záhradný architekt Ferdinand Leffler z Atelieru Flera hovorí: "Záhrada môže urobiť váš život krajším, doprajte si to." Dôkazom je jedna zo záhrad, ktorú dokázali premeniť.

Vo vkusnom pražskom developerskom projekte žije v dvojpodlažnom radovom domčeku pani so svojou psou kamarátkou: "Okolie mi hovorilo, že moja záhrada je pekná, ale ja som perfekcionistka a vedela som, že má potenciál byť oveľa krajšia."

Architekt Ferdinand Leffler prišiel s nápadmi: "Existujúcu terasu sme rozšírili o viac ako meter, kvôli psíkovi sme zachovali časť trávnika. Do priestoru pridali husté záhony kríkov a trvaliek. Cestička s nášľapmi povedie kroky aj pohľady až ku kútu s masívnou lavicu a vodným prvkom."

Pointou záhrady sa teda stalo sedenie pri vode. Misa zachytáva dažďovú vodu a láka nielen vtáky a hmyz, ale aj psiu slečnu Evelin. Do priestoru pribudli aj stromy. "Stromy chýbajú snáď vo všetkých novozakladaných záhradách," hovorí odborník. "Urobte si inventúru toho, čo už v záhrade je a premyslite si, čo budete chcieť na pozemku nechať. Určite si zvláštnu pozornosť zaslúžia vyrastené dreviny. Aj na prvý pohľad nie úplne vitálna drevina dotvára svojím charakterom pocit vyrastenej záhrady, stability."

Premena záhrady - stav PRED
Premena záhrady - stav PRED
Zdroj: Atelier Flera

Terasa sa musela postaviť znova. Pôvodný zámer vymeniť zlé dosky za nové a terasu rozšíriť, nevyšiel. Všetko drevo bolo odspodu zhnité. "Našťastie existuje celý rad finančne dostupných riešení a alternatív bez toho, aby ste museli zľaviť z dizajnu a praktickosti," radí Ferdinand Leffler.

"Ak si chcem urobiť pre seba záhradu raz navždy, je nutné sa odpojiť od nefunkčných väzieb. Plánovaná zmena musí byť hmatateľná a je dobré ju vnímať z odstupu a s nadhľadom. Môžu to byť nefunkčné vstupy na záhradu alebo nepotrebné vrátka na pozemok. Niekedy je lepšie cestu zatvoriť a uzavrieť plotom. Alebo naopak."

Výsledok premeny si pozrite v galérii >>>

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
13.9. 2022 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok