8.1. 2020 9:00

Kôstky z ovocia nevyhadzujte – vypestujte si z nich nádherné izbové rastliny

Kôstky z ovocia nevyhadzujte – vypestujte si z nich nádherné izbové rastliny

Foto: Shutterstock

Exotické ovocie na našich pultoch nie je výnimočné, takže si ho môžete dopriať počas celého roka. Okrem toho, že poteší chuťové poháriky, v sebe skrýva ďalší rozmer. Ak namiesto do koša vložíte kôstku do substrátu v črepníku, môžete si vypestovať exotickú izbovú rastlinu.

Nie je to nič ťažké

Avokádo, kokosový orech, mango, datle i citrusy. Z kôstok týchto i ďalších druhov ovocia si dokážete vypestovať nádherné rastliny alebo palmy. A ak im venujete správnu starostlivosť a budete dostatočne trpezliví, tak po rokoch môžu dokonca zarodiť. Doba klíčenia kôstok z ovocia je rôzna, preto buďte trpezliví a nezabúdajte substrát zavlažovať. Kôstky majú silno zakódovanú silu klíčenia, ktorá sa raz určite prejaví.

Zažite radosť z klíčenia...
Zažite radosť z klíčenia...
Zdroj: archív lepšie bývanie

Datľová palma

Vypestovať si v domácich podmienkach palmu nie je nič ťažké. Napríklad z podlhovastej kôstky datlí. Klíčivosť sa pohybuje v rozmedzí jeden až šesť mesiacov. Pred zasadením treba kôstku namočiť na dva dni do vody. Substrát musí byť dobre priepustný, zmiešajte hlinu s pieskom a kôstku zasaďte 1 – 2 cm hlboko. Črepník umiestnite na teplé a svetlé miesto a výdatne polievajte vodou izbovej teploty.

Kokosová palma

Vlastnoručne vypestovanú kokosovú palmu vám budú všetci závidieť. A nie je to vôbec ťažké. Základom úspechu je vhodný orech, čo spoznáte podľa toho, že vo vnútri má ešte dostatok kokosovej vody. Najprv z orecha odstráňte vonkajšie vlákna, vložte do nádoby a zalejte teplou vodou. Kokosový orech umiestnite na teplé miesto. Zhruba za dva mesiace by mal vyklíčiť. A potom ho už môžete zasadiť do pôdy tak, aby z neho polovica trčala von. Svetlé miesto s dostatočnou zálievkou a vysokou vlhkosťou vzduchu zaručí, že z orecha budú vyrastať charakteristické široké a vysoké listy. Pokračovanie na 2. strane.

Inšpirujte sa v našej galérii.

Listy avokáda sú dekoratívne
Listy avokáda sú dekoratívne
Zdroj: pixabay.com
autor:  Radomír
8.1. 2020 9:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44