15.9. 2020 20:00

Jesenná dilema na záhrade: Čo s lístím, ktorého ešte bude pribúdať?

Jesenná dilema na záhrade: Čo s lístím, ktorého ešte bude pribúdať?

Foto: archív

S príchodom jesene už nemožno ani na minútu zatvárať oči pred zväčšujúcimi sa kopami lístia na dvore či v záhrade. Dokonca aj v prípade, že máte len chatu kdesi v lese, bude treba zakročiť. Tušíte, ako možno prakticky využiť jesenné lístie?

Lístie - to je vlastne obrovská kopa organického hnojiva úplne zdarma priamo u vás doma. Áno, uvedomujeme si, že tá kopa môže byť o dosť väčšia, než by ste si želali a tiež nespadne naraz, čo dokáže byť poriadne otravné. Napriek tomu je možné lístie využiť postupne a skutočne efektívne. Ušetrí vám to kopu peňazí.

Zbierajte lístie

Jednoznačne najjednoduchšou cestou je lístie pohrabať a pravidelne prikladať novoopadané lístie do zbernej nádoby, aby sa v nej mohli premeniť na kompost. Pridávajte aj pokosenú trávu a ak máte možnosť, aj rozdrvené konáre či iné dreviny, zmes bude pracovať rýchlejšie. Takto získate za rok kompost zdarma, ušetríte a zároveň do svojej záhrady vrátite to, čo vám dala.

Lístie poslúži ako kompost, ako ochrana či ako zábavka.
Lístie poslúži ako kompost, ako ochrana či ako zábavka.
Zdroj: archív

Lístie môžete nechať aj na miestach, kam opadalo. V prípade trávnika môžete lístie pomocou kosačky rozdrviť na menšie kúsky, ktoré takto obohatia pôdu rýchlejšie. Podrvené lístie tiež vo vrstvách môžete ukladať okolo kríkov či rastlín, kde vytvorí priedušnú, ale zároveň ochrannú vrstvu. Bráni rastu buriny, prehnojí a s dobrou úpravou vyzerá aj esteticky.

Ochrana z lístia

Suché lístie môžete využiť aj ako ochranu pre mladé stromčeky či rastliny, ktoré by prudšie zníženie teploty či náhle mrazy poškodili. Okolo stromčeka urobte malé oplotenie, do ktorého nasypete suché lístie. Rastline to dodá niekoľko ochranný stupňov navyše a nebude ju to zaťažovať.

Zdroj: agáta
15.9. 2020 20:00
Diskusia  ()
Diskusia
44