13.9. 2019 2:00

Jesenná dilema: Čo s lístím?

13.9. 2019 2:00

Jesenná dilema: Čo s lístím?

S príchodom jesene už nemožno ani na minútu zatvárať oči pred zväčšujúcimi sa kopami lístia na dvore či v záhrade. Dokonca aj v prípade, že máte len chatu kdesi v lese bude treba zakročiť. Tušíte, ako možno prakticky využiť jesenné lístie?

Jesenná dilema: Čo s lístím?

Lístie - to je vlastne obrovská kopa organického hnojiva úplne zdarma priamo u vás doma. Áno, uvedomujeme si, že tá kopa môže byť o dosť väčšia než by ste si želali a tiež nespadne naraz, čo dokáže byť poriadne otravné. Napriek tomu je možné lístie využiť postupne a skutočne efektívne. Ušetrí vám to kopu peňazí.

Nevynechajte: Vyrobte siv záhrade ochranu pred mrazom - zo slamy a starého okna!

Jednoznačne najjednoduchšou cestou je lístie pohrabať a pravidelne prikladať novoopadané lístie do zbernej nádoby, aby sa v nej mohli premeniť na kompost. Pridávajte aj pokosenú trávu a ak máte možnosť, aj rozdrvené konáre či iné dreviny, zmes bude pracovať rýchlejšie. Takto získate za rok kompost zdarma, ušetríte a zároveň do svojej záhrady vrátite to, čo vám dala.

Jesenná dilema: Čo s lístím?


Lístie môžete nechať aj na miestach, kam opadalo. V prípade trávnika môžete lístie pomocou kosačky rozdrviť na menšie kúsky, ktoré takto obohatia pôdu rýchlejšie. Podrvené lístie tiež vo vrstvách môžete ukladať okolo kríkov či rastlín, kde vytvorí priedušnú, ale zároveň ochrannú vrstvu. Bráni rastu buriny, prehnojí a s dobrou úpravou vyzerá aj esteticky.

Prečítajte si: Na jeseň hlavne nepodceňte čistenie odkvapov. Môžete na to doplatiť!

Suché lístie môžete využiť aj ako ochranu pre mladé stromčeky či rastliny, ktoré by prudšie zníženie teploty či náhle mrazy poškodili. Okolo stromčeka urobte malé oplotenie, do ktorého nasypete suché lístie. Rastline to dodá niekoľko ochranný stupňov navyše a nebude ju to zaťažovať.

Jesenná dilema: Čo s lístím?


Do pivnice s nimi!
V prípade, že máte šikovnú pivnicu či podobný priestor na zimné skladovanie zeleniny, vyskúšajte použiť na jej zakrytie suché lístie. Ochránite ju takto pred prachom a zabezpečíte stálu teplotu. Lístie musí byť suché, aby nehnilo.

Inšpirujte sa: Viete, čo robia záhradníci po zotmení? No predsa toto!

Zabavte sa
Ak vopcháte suché lístie do starého oblečenia, ste už len na krok od vytvorenia toho pravého jesenného strašiaka. A s trochou šťastia vám vydrží nielen ako jesenná a halloweenska dekorácia, ale poslúži aj na jar.

Jesenná dilema: Čo s lístím?


Nájdite malý kútik
V lístí zimujú mnohé užitočné druhy hmyzu. Skúste nájsť nevyužívaný kút, kde by vám neprekážala kopa jesenného lístia, a ktorú odstránite až na jar. Pomôžete tak hmyzu prezimovať.

Náš tip:
Zakryte lístím cestičky medzi hriadkami v záhrade. Keď vyjdete do záhrady, nebudete musieť chodiť po rozbahnených chodníčkoch. Na jar lístie jednoducho pohrabete.

Inšpirujte sa jesennými výtvormi v našej GALÉRII!

Zdroj: agáta
13.9. 2019 2:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44