7.9. 2020 21:00

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch: Doma sa rozhodne zídu!

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch: Doma sa rozhodne zídu!

Netreba spomínať, že počet alergikov sa stále zvyšuje. Vonku môže kýchanie a začervenané oči zhoršovať peľ, smog alebo prach, no ani doma nie sme celkom chránení. Našťastie, je pár „zelených priateľov", ktorí môžu nepríjemné príznaky alergie zmierniť.

Populárny fikus

Fikus alebo figovník je vraj najobľúbenejšou izbovou rastlinou. Popularite sa teší oprávnene - dokáže totiž absorbovať škodlivé látky, ako napríklad formaldehyd. Mali by ste si ho teda postaviť do tých miestností, kde máte nábytok z drevotriesky. Niektoré druhy fikusov sú odolnejšie než iné, preto je dobré vyskúšať si, ktorému sa u vás bude najviac dariť.

Do študentskej izby by sa mohol hodiť mimoriadne odolný Ficus bengalensis, nazývaný aj „chrámový". Ak totiž vaša ratolesť popri napínavom programe zabudne poliať rastlinu, tento druh to vydrží najdlhšie. Naopak najväčšou „padavkou" je vizuálne veľmi zaujímavý figovník lýrovitolistý. Tento druh je chúlostivý na prievan a zmeny teploty, preto sa hodí do pokojného prostredia. Avšak pozor: fikusy ronia mliečnu tekutinu, ktorá môže vyvolať alergickú reakciu na pokožke. V detskej izbe je preto potrebná zvýšená opatrnosť. Najznámejším druhom je pravdepodobne Ficus elastica (gumovník, figovník kaučukový), ktorý si môžete rozmnožiť stonkami, ktoré necháte zakoreniť v pohári s vodou.

Zdroj: nonka
7.9. 2020 21:00
Diskusia  ()
Diskusia
44