3.11. 2020 15:00

Izbová rastlina ako stvorená na jeseň: Jej listy vás očaria

Izbová rastlina ako stvorená na jeseň: Jej listy vás očaria

Foto: Shutterstock

Milovníci izbových rastlín ju dobre poznajú. V domácnostiach je populárna a ľahko pestovateľná, svojou krásou dokáže očariť na prvý pohľad. Aktuálna sezóna jesene ju priam ťahá do našich domovov, nakoľko jej listy hýria farbami. Begónia kráľovská.

Táto izbová rastlina je jednou z najkrajších, ktoré sa pýšia farebnými listami. K jeseni sa najviac hodia jej odtiene fialovej bordovej až čiernej, no viete si vybrať aj iné. Begónie kráľovské majú aj odrody s krémovými, striebornými alebo ružovými listami. Akoby svojou krásou chceli doplniť každé ročné obdobie. A všimli ste si, že jedna polovica jej listu je vždy väčšia ako druhá?

Táto listnatá kráska je vhodná aj pre menej skúsených pestovateľov. Vyžaduje svetlé miesto, no bez priameho slnečného žiarenia, je jej lepšie v teplom prostredí a tam, kde je trochu vlhšie.  V bytoch i domoch sa takýto pľac poľahky nájde, len pozor na pokles teploty. Ak by bola v miestnosti teplota pod 15 stupňov Celzia, môžu begónii odumierať listy.

Begónia kráľovská má krásne sfarbené listy.
Begónia kráľovská má krásne sfarbené listy.
Zdroj: Shutterstock

Radou od skúsených pestovateľov je, že kráľovské druhy begónie nemajú rady tvrdú vodu. Ideálna je dažďová, prípadne tá z vodovou, ale dostatočne odstáta. Rastlinku zbytočne neprelievajte, aby korene nehnili a v zime z množstva zálievky ešte uberte. Na listy begónie voda v podobe kropenia nepatrí, lebo by zanechávala škvrny. 

Starostlivosť nie je náročná a za jej dodržiavanie vás rastlinka odmení nielen krásnymi listami, ale počas leta aj drobnými kvetmi. Po dvoch rokoch ju treba presadiť, ideálne na jar, aby sa nanovo zakorenila, prípadne rozmožiť. Takto ju udržíte dlhšie krásnu a zdravú. Ak doma begóniu kráľovskú ešte nemáte, nechajte sa očariť jej jesennou krásou aspoň v našej galérii.

autor:  Gabi
3.11. 2020 15:00
Diskusia  ()
Diskusia
44