18.4. 2020 15:00

Hortenzia: Ak sa o ňu správne staráte, vyrastie aj do výšky 3 metre

Hortenzia: Ak sa o ňu správne staráte, vyrastie aj do výšky 3 metre

Máloktorá kvitnúca rastlina je taká univerzálna ako hortenzia. Úspešne ju môžete pestovať v záhrade, ale osvedčila sa aj ako izbová rastlina. Jej krása je nadčasová a nádherne svedčí vidieckej i modernej záhrade.

Rôzne druhy

Najpopulárnejšia je hortenzia kalinolistá, ktorá bola východiskovou rastlinou pre vyšľachtenie izbovej odrody. Ide o guľovitý ker, ktorý dorastá do dvoch metrov a tvorí rôznofarebné súkvetia. Mimoriadne veľkými kvetmi sa vyznačuje hortenzia metlinatá. Ker dorastá do výšky troch metrov a vyschnuté kvety na ňom môžete ponechať celú zimu, pôsobí to dekoratívne. Popínavú hortenziu môžete využiť na vytvorenie krásnej kvitnúcej clony.

Hortenzie kvitnú od júna do septembra.
Hortenzie kvitnú od júna do septembra.
Zdroj: archív NMH

Pestovateľské chyby

Napriek tomu, že ide o nenáročnú rastlinu, ktorá znesie tieň, polotieň i slnečné stanovisko, hlbokému tieňu sa pri výsadbe vyhnite. Nedostatok svetla má negatívny dopad na veľkosť a farebnú sýtosť kvetov. Problémy s farbou kvetov môžu vzniknúť pri nevhodnej skladbe pôdy. Hortenzie majú radi kyslú až mierne kyslú pôdu, s pH od 4,5 do 6,5. Čím je pôda kyslejšia, tým je intenzívnejší farebný odtieň kvetov. V neutrálnej a vápenatej pôde farbu kvetov udržíte pridaním síranu hlinitého, hnojením alebo zálievkou s modrou skalicou.

Smädné ako ťavy

Hortenzia má počas obdobia rastu a kvitnutia veľkú spotrebu vody. V lete ju musíte výdatne zalievať, aby jej koreňový bal nevyschol. Môžete použiť mulčovaciu kôru, ktorá udrží vlahu v pôde. Rovnako náročná je izbová rastlina. Prebytočnú vodu z podmisky však vylejte, aby jej nezačali hniť korene. Izbovej rastline sa počas kvitnutia najlepšie darí na chladnom tienistom mieste, pokojne ju umiestnite na balkóne. V období vegetačného pokoja ju zalievajte mierne, aby zemina nevyschla. Zálievku zvýšte, keď rastlina nasadí puky.

Zdroj: radomír
autor:  Radomír
18.4. 2020 15:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44