4.5. 2022 15:00

Horké alebo duté uhorky? TOTO treba spraviť, aby vám rástli super chutné

Horké alebo duté uhorky? TOTO treba spraviť, aby vám rástli super chutné

Foto: pinterest/tasteofhome.com

Obľúbené uhorky môžu prekvapiť horkými plodmi či dutinami v dužine. A pritom si je pestovateľ istý, že všetko robil, ako mal. Nuž príroda nás často prekvapí... Radí magazín Záhradkár.

Do istej miery je horknutie plodov uhoriek aj odrodová vlastnosť, takže už pri nákupe osiva padne vhod čítať popisky na vrecúšku s osivom. V súčasnosti je mnoho odrôd, ktoré nehorknú. Napríklad partenokarpický hybrid ‘Santos F1’ dostal do vienka odolnosť proti horknutiu.

V zásade však ide o dva dôležité faktory- TEPLOTU a VODU.

Dôležitá teplota

Podmienky, v ktorých uhorky pestujete, musia zodpovedať ich nárokom na teplotu aj vlahu. Uhorkám vyhovuje teplo, ale korene sú neustále smädné. V skleníku sú rastliny odkázané na vašu starostlivosť. Optimálnu teplotu im zabezpečíte vetraním, hlavne počas horúcich dní je nutné nechať skleník otvorený. Teplota totiž ovplyvňuje nielen rast, ale aj opelenie. 

Vysoké teploty majú značný vplyv na životaschopnosť peľu a rovnako môžu spôsobovať zasychanie kvetov. Čo znemožní priebeh správneho opelenia. Pri nedostatočnom opelení sa plody často deformujú, vymykajú štandardu. Preto sa môže stať, že sa vo vnútri vytvoria dutiny. Spojitosť tvorby dutín je nielen s nedostatočným opelením a oplodnením kvetu, ale aj s prípadným stresom, ktorým rastlina prešla.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
4.5. 2022 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok