ČO môžete vysiať už teraz? Okrem brokolice nezabudnite ani na...

Reďkovka je plodinou 2. trate, preto jej hriadka čerstvo vyhnojená maštaľným hnojom nesvedčí.
Reďkovka je plodinou 2. trate, preto jej hriadka čerstvo vyhnojená maštaľným hnojom nesvedčí.
Zdroj: Tibor SOMOGYI

Reďkovka do teplej pôdy

Hoci sa zaraďuje medzi zeleninu, ktorú možno vysievať pomerne včasne zjari, pravda je taká, že najlepšie sa jej darí v slnkom prehriatej a ľahšej pôde s dostatkom humusu, čím sa minimalizuje tvorba prísušku. Nezabúdajte ani na to, že reďkovka je plodinou 2. trate, a tak jej hriadka čerstvo vyhnojená maštaľným hnojom nesvedčí. Rovnako je citlivá na príromnosť chlóru v anorganických hnojivách.

Osivo je drobné, a tak sa seje skôr nahusto, čo však neskôr znamená pretŕhanie rastlín na vhodnú vzdialenosť. Ak sa však nebudete ponáhľať a semená budete do riadka ukladať asikaždé 3 cm, ušetríte si neskoršie jednotenie.

Reďkovky narastú zvyčajne za 22 až 45 dní. Závisí to od konkrétnej odrody a priebehu počasia. Napríklad rastliny vysiate v marci potrebujú až dvojnásobne dlhší čas než tie z májovej sejby.

Náš tip: Ak natrafíte na odrodu reďkovky, ktorá sa vyslovene odporúča na rýchlenie, teda na pestovanie v krytom priestore, na voľné hriadky ju nesejte. Áno, je tu možnosť, že úroda sa vydarí, no treba na to naozaj ideálne podmienky. Lepšie je preto neriskovať. Veď pokiaľ ide o reďkovky, na trhu je dostupných naozaj neskutočné množstvo odrôd rôznych tvarov aj farieb buľvičiek.

autor:  Oli
18.3. 2023 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok