27.8. 2020 15:00

Chutná zeleninka koncom leta: Čo ešte stíhate vysadiť (hoci aj na balkón)?

27.8. 2020 15:00

Chutná zeleninka koncom leta: Čo ešte stíhate vysadiť (hoci aj na balkón)?

Foto: pinterest

Už máte pozbieranú úrodu? Alebo ste sa ešte vôbec nerozhýbali a máte chuť čosi zasadiť na svoj letný balkón? Nikdy nie je neskoro a august je ideálny mesiac na záhradkárske pokusy. Kým pred sebou máme týždne plné slnka, môžete si do kochlíka zasadiť mnoho chutnej zeleninky či byliniek.

Vytiahnite vrecká so semienkami, pripravte si zeminu i truhlíky a poďte do toho! Teploty sú viac než príjemné, slnka je tiež dosť, a tak mnohé bežné druhy zeleniny stihnú do príchodu skutočnej zimy ešte vyrásť. A ak máte náhodou zasklený balkón, môžete úplne pokojne záhradkárčiť až do novembra.

Vyhraďte si na balkóne kúsok miesta na zdravú zeleninku.
Vyhraďte si na balkóne kúsok miesta na zdravú zeleninku.
Zdroj: pinterest

Pre milovníkov šalátov

Milujete listové šaláty? Práve tie sú ideálnym adeptom na neskoré letné sadenie. Rastlinkám stačí pár týždňov, aby vyrástli, navyše ich pokojne môžete zozbierať skôr než dosiahnu veľké rozmery. Čo najskôr vysaďte napríklad špenát – čerstvý ho budete môcť jesť už o pár týždňov, dariť sa však bude aj listovým šalátom či obľúbenej rukole.

Chutné reďkovky do šalátov

Skúsili ste už niekedy pestovať reďkovky? Sú zdravé a jednoduché, navyše ich možno bez problémov pestovať aj na balkóne alebo terase, navyše ich existuje mnoho druhov. Klasickú reďkovku saďte do hlbších nádob, aby mala dosť priestoru pre rast koreňa.

Jarná cibuľka na jeseň?

A prečo nie? Jarnú cibuľku môžeme konzumovať celoročne a vynikajúco dotvorí nielen pokrmy z ázijskej kuchyne. Vyskúšajte si ju zasadiť, je dobrým zdrojom vitamínov. Odkladať však môžete i odrezky z bežnej cibule. Na niekoľko dní odrezok uložte do vody a následne zasaďte. Čoskoro sa objavia zelené stonky, ktoré môžete tiež konzumovať za surova.

Z podobnej skupiny ako jarná cibuľka je aj pór. Keďže sa však jedná o väčšiu rastlinu, doprajte jej aj viac priestoru. Milovníci dobrôt z póru by si rozhodne jeho domáce pestovanie mali odskúšať. To isté platí aj pre petržlen. Jeho vňať môžete mať po ruke vlastne po celý rok, ideálne keď si potrebné množstvo natrháte úplne za čerstva.

Pestovanie na balkóne môže byť skutočne štýlové.
Pestovanie na balkóne môže byť skutočne štýlové.
Zdroj: pinterest

Pažítka vždy po ruke

Chlebík s pažítkou či čerstvá žerucha do pomazánky tiež nemusia byť žiadnym problémom. Jednoducho ich vysaďte, umiestnite na slnečné miesto a  nezabudnite pravidelne polievať. Tieto chutné bylinky sú mimoriadne obľúbené u detí – ani nie tak pre chuť, ale pre rýchlosť akou rastú, pretože ich možno pozorovať každý deň.

Máte dosť miesta?

Tak pre vás máme tip na augustové sadenie. Skúste vysadiť čínsku kapustu. Zbierať ju môžete už o mesiac, ideálne ak však počkáte približne mesiac a pol. Ak budete sadiť už teraz, chutná kapustička vás bude tešiť už začiatkom októbra!

autor:  Andrea
27.8. 2020 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy