30.11. 2022 15:00

Chren môžete vysádzať aj teraz: Prečo ho určite pestovať?

30.11. 2022 15:00

Chren môžete vysádzať aj teraz: Prečo ho určite pestovať?

Foto: Vladimír DUPAL

Vedeli ste, že chren je mrazuvzdorná rastlina? Práve vďaka tomu ho možno vysádzať pokojne aj v zime, ale web izáhradkár.sk radí, na čo nezabudnúť.

Už odpradávna bol chren cenený pre priaznivé dietetické, ale aj liečivé účinky. Okrem planých foriem možno pestovať zopár odrôd. Snáď najznámejší je chren dedinský, ktorý v kuchyni považovaný skôr za pochutinu než za zeleninu.

Vysádzať ho môžete od novembra aj počas zimy a na jar, do konca marca. Pre správny vývin koreňov je potrebná hlboká priepustná pôda, najlepšie stredne ťažká a bohatá na živiny. Chren sa odporúča vysádzať ideálne na slnečné či polotienisté miesto. Uprednostňuje vyššiu vlhkosť vzduchu a väčšie množstvo zrážok.

Treba dať pozor, aby sa priveľmi nerozrástol, pretože na jeho rozmnoženie stačí iba malý kúsok koreňa zabudnutého v pôde.
Zdroj: shutterstock

Pôdu si však pripravte už na jeseň. Hriadky dôkladne prekyprite a pokryte vrstvou kompostu. Zo zdravých a dobre vyzretých koreňov odoberte odrezky, no nenechajte ich zaschnúť. Počas zimy ich môžete uchovávať v debničke s pieskom v chladnej pivnici alebo v pôde priamo v záhrade.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
30.11. 2022 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok