28.11. 2019 18:00

Chladný december v záhrade: Nebojte, TOTO bude zábava!

28.11. 18:00

Chladný december v záhrade: Nebojte, TOTO bude zábava!

Foto: unsplash.com

Ak patríte k menej skúseným záhradkárom, zrejme si hovoríte, že v decembri toho v záhrade veľa robiť netreba. Máte pravdu, práce, ktoré vás čakajú na konci roka, nie sú rozsiahle, o to viac sú však dôležité. Takže sa pekne teplo oblečte a vybehnite na čerstvý vzduch!

Záhrada si vás vyžaduje v každom ročnom období. Ak ste však poctivo pracovali počas celého roka, nebudete mať v zime prácu navyše. Po jeseni by ste mali mať už hotové všetky upratovacie práce a rastliny, náradie i všetko ostatné máte zazimované. Keďže prvé dlhšie mrazy už čoskoro udrú na celom území, nezabudnite mať vypnutú vodu a všetky citlivejšie rastliny už definitívne presuňte do tela alebo zakryte.

Záhrada v zime.
Záhrada v zime.
Zdroj: unsplash.com

Čo v zime?

Nebojte, aktivít na zahriatie bude dosť. Napríklad prestrihanie kôstkovín a rez krov. Bez listov ponúkajú výborný prehľad o zdravotnom stave, odstraňujte hlavne uschnuté konáre a vetvičky, rovnako sa zbavte všetkých napadnutých a odumretých častí. Ak ste sa rozhodli ponechať lístie pod stromami a na trávniku, pozbierajte aspoň zabudnuté plody zo stromov. Hnijúce ovocie a iné zvyšky napomáhajú šíreniu rôznych chorôb, preto je vhodné nenechávať ich voľne ležať.

Náš tip: Kým nie sú mrazy, môžete rýľovať a prekopávať pôdu podľa potreby.

Pod bielou pokrývkou

Keď do vašej záhrady zavíta tá pravá zima, pribudne pár povinností. Pri väčšej snehovej pokrývke pravidelne zhadzujte sneh hlavne z ihličnanov, aby sa vám nepolámali a nezdeformovali. Vysoké a štíhle dreviny môžete ochrániť obalom z juty v hornej časti, ťažký sneh im nerobí dobre.

Aj v záhrade môžete mať milú výzdobu.
Aj v záhrade môžete mať milú výzdobu.
Zdroj: unsplash.com

Všetky neopadavé dreviny až do prvých mrazov pravidelne zalievajte. Kontrolu si vyžadujú aj rastliny, ktoré ste zazimovali. Aj keď ich máte v chladných priestoroch, treba ich z času na čas poliať, v mimoriadne chladných dňoch je vhodné skontrolovať, či ich nezasiahol mráz. Občas vykonajte aj kontrolu uskladnenej úrody, cibuľovín a hľúz.

Sviatočné ozdoby z vašej záhradky

A samozrejme nielen z nej. Nezabudnite na Barboru (4. decembra) vyjsť do záhrady a narezať vetvičky z čerešne. Rozkvitnú vám akurát do Vianoc. Ide o dávny zvyk, ktorý krásne doplní sviatočnú výzdobu domácnosti. Ak nemáte čerešňu, môžete skúsiť vetvičku višne, jablone alebo jazmínu.

Všetko v záhrade dokončite než udrú mrazy.
Všetko v záhrade dokončite než udrú mrazy.
Zdroj: unsplash.com

Na ozdobu si môžete priniesť aj imelo, je nielen ozdobou, má aj ochranné účinky pred zlými duchmi a prináša plodnosť, zdravie a šťastie. Z ostatných tradičných rastlín patrí k adventu a Vianociam vianočná ruža, kalanchoe alebo azalka.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
28.11. 2019 18:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44