9.10. 2020 6:00

Chcete vypestovať vlastné citrusy? Nestačí len kôstka, ale aj...

Chcete vypestovať vlastné citrusy? Nestačí len kôstka, ale aj...

Foto: profimedia.sk

Citrusy sú lákadlom mnohých domácich pestovateľov. Rastlinka pekne vyzerá, ľahko vybehne zo zeme, ale ak chcete zberať aj plody, treba vedieť niekoľko vecí.

Zasadiť semienka z pomarančov, mandarínok či citrónov a čakať, čo z nich narastie, je tá najjednoduchšia vec. Na veľkú radosť väčšinou vyklíčia a pomaly sa vyvíjajú na krásne svieže zelené rastlinky. Rastú do výšky, ale... Ale nekvitnú, a teda ani nerodia. Prečo? Takéto rastliny totiž začnú rodiť zvyčajne až po dvadsiatich rokoch či ešte neskôr. Aby ste sa úrody dočkali skôr, treba rastliny vypestované zo semienok navrúbľovať alebo naočkovať vhodným materiálom – z rodiacich rastlín.

Ako postupovať?

Z pomaranča alebo citróna vyberte semienka a nechajte ich obschnúť. Semienka z mandarínok nepoužívajte, lebo semenáče z nich nie sú vhodné ako podpníky.

Medzitým si pripravte malé črepníky alebo tégliky z jogurtu, na dne ktorých treba urobiť dierku na odtok prebytočnej vody pri zalievaní. Potom si namiešajte substrát, nasypte ho do črepníkov, semienko zasaďte do hĺbky 2 cm a zakryte igelitom.

Nádobky si označte dátumom vysievania a druhom rastliny, až potom ich položte na parapetnú dosku nad radiátorom. Dbajte na to, aby zemina bola stále vlhká a teplá asi 24 °C.

Približne za šesť až osem týždňov sa objavia prvé lístky, vtedy treba igelit odložiť. V tomto období treba dávať pozor na obedňajšie slnečné lúče, aby nespálili mladé rastlinky. Odporúča sa v čase od 10. do 15. hodiny dať na sklo papierovú clonu. Rastlinky treba rosiť dažďovou vodou, ktorá má izbovú teplotu. Ak ju nemáte, použite odstátu vodu z vodovodu. Zemina nesmie byť mokrá, ale len vlhká.

Chcete vypestovať vlastné citrusy? Nestačí len kôstka, ale aj...
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
9.10. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia
44